حسن بن محمد قمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن بن محمد قمی
شیخ او را از اصحاب امام هادی علیه‏السلام برشمرده است. [1] .
کشی می‏گوید: ابومحمد فضل بن شاذان در یکی از کتابهایش می‏نویسد:
از جمله دروغگویان مشهور ابن‏بابا قمی است. سعد می‏گوید: عبیدی برای من نقل کرد و گفت: امام عسکری علیه‏السلام در نامه‏ای به من - بدون این که من از او پرسیده باشم - بی‏مقدمه نوشت: «من از فهری به خاطر خدا بیزارم، و همچنین از حسن بن محمد بن بابا قمی، از هر دوی آنها بیزارم. و من تو و تمام دوستانم را از ایشان بر حذر می‏دارم و من آنها را لعن می‏کنم، لعنت خدا بر ایشان باد، آنان می‏خواهند به نام ما اموال مردم را بخورند، آشوبگران موذی هستند، خداوند آنها را بیازارد و آنها را در آشوب واژگونه اندازد، ابن‏بابا معتقد است که خداوند مرا به نبوت مبعوث کرده و او باب نبوت است، لعنت خدا بر او باد، شیطان او را رام کرده و گمراه ساخته است، پس خدا لعنت کند کسی را که سخن او را قبول کند و تو ای محمد اگر توانستی سر او را با سنگ بشکنی، چنان کن، زیرا او مرا آزرده است، خداوند او را در دنیا و آخرت بیازارد.» [2] .
به راستی که ابن‏بابا از راه حق منحرف شده و از دین خارج بوده و به خاطر بدعتی که از عوامل گمراهی است مرتکب شده، به امام علیه‏السلام جسارت نموده است.


پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir