عثمان بن سعید عمری

نوع اصطلاح :
عنوان :
عثمان بن سعید عمری
مکنی به ابوعمرو، مردی ثقه بزرگوار. وی از سن یازده سالگی خدمتگزار امام هادی علیه‏السلام بوده است [1] در پیشگاه امام، مقام شامخی یافت، احمد بن اسحاق قمی نقل کرده و می‏گوید: روزی به محضر ابوالحسن علی بن محمد - صلوات الله علیه - شرفیاب شدم و عرض کردم: مولای من! من گاهی نیستم و گاهی هستم و در همه اوقات امکان زیارت شما را ندارم، سخن چه کسی را بپذیرم و فرمان که را ببرم؟ امام علیه‏السلام فرمود:
«این ابوعمرو مورد اعتماد و امین است آن چه را که او به شما بگوید از طرف ما می‏گوید، و آن چه را که او ادا کند از طرف ما ادا می‏کند.» وقتی که امام ابوالحسن علیه‏السلام از دنیا رفت، به خدمت فرزندش؛ ابومحمد حسن عسکری علیه‏السلام رسیدم و روزی همان عبارتی را که خدمت پدر بزرگوارش گفته بودم به آن حضرت عرض کردم فرمود: «این ابوعمرو، مورد اعتماد ما و امین است، مورد اعتماد گذشتگان و مورد اعتماد ما در زمان حیات و ممات ماست، و هر چه او بگوید از جانب ما می‏گوید، و هرچه را که او ادا کند از طرف ما ادا کرده است.» [2] . این روایت بر وثاقت وی و این که او دارای مقام والایی در نزد ائمه طاهرین علیهم‏السلام بوده است دلالت دارد، همان طوری که دلیل بر فضل و علم او نیز هست و این که وی مرجع فتوا و دریافت احکام بوده است.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] کتاب «الغیبة».

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir