علی بن حسن بن فضال

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی بن حسن بن فضال
شیخ او را از اصحاب امام هادی علیه‏السلام دانسته است [1] نجاشی در باره او می‏گوید: وی در کوفه می‏زیست و فقیه شیعه و مورد توجه و محل وثوق و عارف ایشان به حدیث بوده و سخن او در حدیث مورد قبول همگان بوده است و از وی احادیث زیادی را شنیده و هرگز لغزشی در حدیث و چیزی که باعث سرزنش و ایراد باشد مشاهده نکرده است و روایت ضعیف در بین روایات او کم است، وی فطحی مذهب بوده و از پدرش چیزی نقل نکرده است. نجاشی می‏گوید: من در سن هجده سالگی کتابهای او را مقابله می‏کردم و آن همه روایات را درک نمی‏کردم و سزاوار نمی‏دیدم که روایات را از قول او نقل کنم! زیرا وی از برادرانش که هر دوی آنها از پدرشان روایت کرده‏اند، روایاتی را نقل می‏کند.
علی بن حسن چندین کتاب تألیف کرده که از جمله کتابهایی که به دست ما رسیده است عبارتند از: «الوضوء»، «الحیض و النفاس»، «الصلاة»، «الزکات و الخمس»، «الصیام»، «مناسک الحج»، «الطلاق» «کتاب النکاح» و دیگر کتابها [2] .
کشی می‏نویسد: ابوعمرو می‏گوید: از ابوالنضر محمد بن مسعود درباره تمام این راویان پرسیدم، در پاسخ گفت: اما علی بن حسن بن علی بن فضال من در بین کسانی که در عراق و ناحیه خراسان دیده‏ام، فقیهتر و فاضلتر از علی بن حسن در کوفه ندیده‏ام و هیچ کتاب از کتابهای فراهم شده از قول ائمه علیهم‏السلام نبوده است مگر این که در نزد وی موجود بود و او بیشتر از همه مردم حافظ حدیث بود، جز این که وی فطحی مذهب بوده و معتقد به امامت عبدالله بن جعفر و بعد از او، ابوالحسن موسی علیه‏السلام بوده است و او از جمله افراد مورد وثوق می‏باشد [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال نجاشی.
[3] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir