فضل بن شاذان نیشابوری

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضل بن شاذان نیشابوری
شیخ او را از اصحاب امام ابوالحسن الهادی علیه‏السلام برشمرده است [1] او یکی از پایه‏های علمی و از رجال برجسته و متفکر اسلامی عصر خود است. در علوم و فنون مختلف غوطه‏ور بود، و در آنها کتاب نوشته است که ما به اختصار به برخی از حالات وی اشاره می‏کنیم:

توصیف امام از او
امام حسن عسکری علیه‏السلام، فضل بن شاذان را ستوده و به صورت جالب او را توصیف نموده است. یکی از تألیفات فضل را به امام عرضه کردند، امام علیه‏السلام نگاهی به کتاب کرد و برای فضل طلب مغفرت نمود و فرمود: «مردم خراسان به مقام و منزلت فضل بن شاذان و والا بودن وی از ایشان رشک می‏برند.» [2] و بار دیگر امام به کتاب دیگری از وی نگریست، سه مرتبه برای او طلب مغفرت کرد و در تأیید کتاب فرمود: «این کتاب صحیح است و سزاوار است که مطابق آن عمل کنند.» [3] . فضل برای دفاع از اصول عقاید خود و از بین بردن شبهاتی که پیرامون عقیده‏اش ایجاد می‏شد، قد علم کرد و گفت: «من جانشین گذشتگانم، من محمد بن ابی‏عمیر، و صفوان بن یحیی و دیگران را دیده‏ام و در طول پنجاه سال از آنها مسائل را آموخته‏ام و هشام بن حکم - خدایش بیامرزد - به راه خود رفت، یونس بن عبدالرحمن - خدایش بیامرزد - جانشین او بود که نظرات مخالفان را رد می‏کرد، و پس از آن که یونس بن عبدالرحمن در گذشت، کسی را جز سکاک به جای خود نگذاشت، و او نظرات مخالفان را رد می‏کرد تا این که آن خدا بیامرز نیز درگذشت و اینک من جانشین آنها پس از ایشانم - خداوند آنان را بیامرزد.» [4] .
به راستی فضل جانشین این بزرگان بود که عطر افشانی کردند و پشتیبانی از اصول و عقاید والایی کردند که ائمه اهل بیت علیهم‏السلام بنیانگذار آن اصول بودند.

تألیفات فضل بن شاذان
این دانشمند بزرگ در علوم مختلف همانند فقه، تفسیر، علم کلام، فلسفه، لغت، منطق و دیگر علوم کتاب نوشته و تألیفات او بالغ بر صد و هشتاد مجلد است [5] شیخ [6] ، نجاشی [7] ، ابن‏ندیم [8] و دیگران برخی از آنها را نام برده‏اند.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال کشی.
[3] رجال کشی.
[4] رجال کشی.
[5] رجال نجاشی.
[6] رجال شیخ طوسی.
[7] رجال نجاشی.
[8] فهرست ابن‏ندیم.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir