حسین به سعید اهوازی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسین به سعید اهوازی
از یاران امام رضا، امام جواد و امام هادی علیهم‏السلام بود، و از همه‏ی آن بزرگواران حدیث نقل کرده است. اصلا از مردم کوفه بود، ولی همراه برادرش به اهواز منتقل شد و از آنجا به قم رفت و در قم جهان را بدرود گفت. حسین بن سعید 30 کتاب در ابواب فقه و آداب و اخلاق تألیف کرد. کتابهای او در میان علما معروف بود، چنانکه مرحوم مجلسی اول می‏نویسد: بر وثاقت او و بر عمل به روایات او اتفاق نظر علما مشاهده می‏شود. مرحوم علامه مجلسی درباره او فرموده است: وی مورد وثوق و از اعیان دانشمندان و مردی جلیل القدر بوده است. مرحوم شیخ طوسی می‏نویسد: حسین بن سعید علاوه بر مقام علمی، در ارشاد و هدایت مردم نیز می‏کوشید، لذا «اسحاق بن ابراهیم حضینی» و «علی بن ریان» را به خدمت امام رضا علیه‏السلام رساند، و سبب آشنایی آنان با مذهب حق و تشیع گردید. آنان احادیث را از او می‏شنیدند و به سبب خدمات او، با معارف آشنایی پیدا کردند. و نیز «عبدالله بن محمد حضینی» و غیر آنان را به نزد امام رضا علیه‏السلام برد و با معارف اسلامی آشنا ساخت، تا آنجا که به مقامات عالی رسیدند و خدمات زیادی به اسلام انجام دادند.[1] .

پی نوشت ها:
[1] ممقانی، تنقیح المقال، ج 1، ص 329.

منبع: برگزیدگان (جلد 2)؛ بازنویسی: مهدی رحیمی - عبدالله طاهرخانی؛ واحد کودکان و نوجوانان بنیاد بعثت؛ چاپ اول 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir