حسین بن سعید

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسین بن سعید
این حسین بن سعید اهوازی بود ، وی شخصی مورد وثوق و کوفی الاصل و از راویان حضرت علی بن موسی الرضا و حضرت جواد الائمه علیهما السلام به شمار می‏رفت .
این حسین بن سعید با برادرش حسن از کوفه به اهواز و از آن جا به شهر قم منتقل و بر حسن بن ابان وارد شدند . وی تعداد سی کتاب تألیف نمود و برادرش حسن تعداد پنجاه کتاب تصنیف کرد ، حسن در تألیف آن سی کتاب نیز شرکت داشته‏.
آن سی کتاب به قدری در میان علمای شیعه معروف و مشهور است که کتابهای سایرین را به آن‏ها قیاس می‏نمایند و می‏گویند : کتابهای فلانی نظیر کتب حسین بن سعید اهوازی است . این حسن بن سعید همان کسی است که علی بن مهزیار و اسحاق بن ابراهیم را به حضور حضرت رضا علیه‏السلام رسانید و پس از ایشان بود که علی بن ریان را نزد حضرت رضا آورد ، حسن ابن سعید بود که این سه نفررا به مذهب مقدس شیعه راهنمائی کرد و باعث هدایت شدن ایشان گردید و ...

منبع: ستارگان درخشان (جلد 12)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه؛ چاپ پنجم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir