خیران خادم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
خیران خادم‏
این خیران خادم غلام حضرت رضا علیه‏السلام و شخصی مورد وثوق و جلیل القدر به شمار می‏رفت . در کتاب منتهی المقال می‏نگارد : خیران خادم از یاران حضرت رضا و حضرت جواد علیهما السلام و محرم اسرار ایشان به شمار می‏رفت .
این خیران همان کسی است که پس از سفر حج متوجه مدینه‏ی منوره گردید و در آن موقعی که حضرت جواد علیه‏السلام بالای دکه‏ای نشسته بود به حضور آن حضرت مشرف شد ، همین که نزد آن بزرگوار رسید به قدری هیبت و دهشت آن برگزیده‏ی خدا او را فراگرفت که متوجه پله‏ی دکه نشد و می‏خواست از غیر راه پله بالا رود .
حضرت جواد به او فرمود : از راه پله بالا بیا ! وقتی بالا رفت سلام کرد و دست مبارک آن بزرگوار را بوسید و به صورت‏ خویش مالید ، برای آن دهشتی که از هیبت حضرت جواد به او عارض شده بود همچنان دست آن حضرت را گرفته مدتی نشست تا دهشت او برطرف شد و حال طبیعی خود را به دست آورد . آنگاه دست مقدس حضرت جواد را رها کرد و گفت : غلام شماریان بن شبیب به شما سلام رسانید و تقاضا کرد که شما برای وی و فرزندش دعا کنید ! ! حضرت جواد از برای ریان بن شبیب دعا کرد ولی برای فرزندش دعا نفرمود .

منبع: ستارگان درخشان (جلد 12)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه؛ چاپ پنجم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir