طلا شدن ماسه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
طلا شدن ماسه‏
و نیز از ابوهاشم جعفری نقل می‏کند که گفت:
در خدمت امام هادی علیه‏السلام به بیرون سامرا رفتیم تا از برخی تازه واردان استقبال کنیم، دیر کردند، برای امام علیه‏السلام فرش روی زین را انداختند، و حضرت علیه‏السلام روی آن نشست، من نیز از اسب خود پیاده شدم و نزد حضرت علیه‏السلام نشستم، من در گفتگویم با او از تنگدستی و بدحالی خود شکایت کردم، حضرت علیه‏السلام، دست خود را زیر ماسه برد، و چند مشت به من داد، و فرمود: با این توانگر شو ای اباهاشم! و آنچه دیدی کتمان کن.
من آن را با خود پنهان کردم، و برگشتم، و چون به آن نگریستم دیدم طلای سرخی است که همچون آتش می‏درخشد، زرگری را به منزل آوردم، و به او گفتم: این را ذوب کن و در قالب بریز، و او انجام داد و گفت: طلایی از این بهتر ندیده‏ام، شکل آن همچون ماسه بود، این را از کجا آوردی؟
گفتم: این را از قدیم، داشته‏ایم.

و قال أیضا:
روی یحیی بن زکریا الخزاعی، قال: حدثنی أبوهاشم الجعفری، قال: خرجت مع أبی‏الحسن علیه‏السلام الی ظاهر سر من رأی نتلقی بعض القادمین، فأبطئوا، فطرح لأبی‏الحسن علیه‏السلام غاشیة السرج، فجلس علیها، و نزلت عن دابتی و جلست بین یدیه، و هو یحدثنی.
فشکوت الیه قصور یدی، و ضیق حالی، فأهوی بیده الی رمل، فناولنی منه أکفا، و قال: اتسع بها یا أباهاشم! واکتم ما رأیت. فخبأته معی و رجعنا، فأبصرته فاذا هو یتقد کالنیران ذهبا أحمر. فدعوت صائغا الی منزلی و قلت له: اسبک لی هذا، فسبکه و قال: ما رأیت ذهبا أجود منه، و هو کهیئة الرمل فمن أین لک هذا؟ قلت: هذا شی‏ء عندنا قدیما [1] .

پی نوشت ها:
[1] الخرائج و الجرائح 2: 674 ح 3، اعلام الوری 2: 118، الثاقب فی المناقب: 532 ح 1، کشف الغمة 2: 397، اثبات الهداة 6: 232 ح 31، بحارالأنوار 50: 138 ح 22.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir