دعای عصر امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای عصر امام هادی
کفعمی می‏گوید:
دعای ساعت دهم [از ادعیه‏ی ساعات دوازده امام علیه‏السلام] برای امام هادی علیه‏السلام است که وقت آن از دو ساعت پس از عصر است تا پیش از زردی غروب آفتاب [، و آن دعا این است]: ای که والایی و بزرگوار! ای که چیره‏ای، و کبریایی داری، و کبریایی داری، و چیره‏ای! ای که عزیزی، و بزرگی خود را در عزت خود می‏بینی! ای که سایه [ی فیض]، بر خلق خود گسترد! ای که منت احسان بر بندگان خود دارد! ای عزیز صاحب انتقام! ای انتقام گیرنده‏ی به سبب عزت خود، از مشرکان! از تو درخواست می‏کنم به حق ولیت علی بن محمد - که من او را پیشاپیش حوائج و توجهم به تو قرار داده‏ام - اینکه بر محمد و آل محمد درود فرستی، و در امور اخروی یاریم فرمایی، و آنچنان عاقبت به خیرم کنی که در حالی که از من راضی هستی از دنیا ببری، و به رحمت و رضوان خود درآوری، که تو صاحب فضل بزرگ، و احسان کهنی، [و از تو می‏خواهم که] به وسیله‏ی علی بن محمد مرا در برآوردن حوائج، و انجام نوافل و فرائض، و نیکی به برادران ایمانی‏ام، و اطاعت کامل از تو یاری فرمایی، به رحمتت ای مهربانترین مهربانان! و این که...
دعای دیگر برای این ساعت‏
خدایا! تو صاحب اختیار ستوده، آمرزنده‏ی پر مهر، آغاز کننده [ی آفرینش] و برگرداننده [ی آن]، مالک عرش بزرگ، و کیفر سخت هستی، آنچه بخواهی انجام می‏دهی، ای که از رگ گردن به من نزدیکتری! ای که بر هر چیز شاهدی! ای که آمرزش گناهان، سختش نیست، و چشم پوشی از عیوب، بزرگش نیست! از تو درخواست می‏کنم به حق جلالت، و به حق نور ذاتت که ارکان عرشت را پر کرده، و به حق قدرتت که بر همه‏ی ما سوی توانایت ساخته، و به حق رحمتت که هر چیز را فرا گرفته، و به توانمندیت که هر توانایی را ناتوان کرده، و به عزتت که هر عزیزی را ذلیل نموده، و به مشیتت که در [برابر] آن هر بزرگی کوچک شده، و به حق پیامبرت که با او بر بندگان خود رحم، و به راه راست، هدایتشان کرده‏ای، و به حق امیرمؤمنان علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، اولین کسی که به پیامبرت ایمان آورد، و او را تصدیق کرد، و به آنچه پیمان بسته بود وفا کرد، و صدقه داد، و به حق امام نیکوکار علی بن محمد، آن که از حیله‏ی دشمنان حفظش کردی، و چون [مردم] در دعا به او توسل جستند، آیات شگرف خود را به ایشان نمایاندی، اینکه بر محمد و ال محمد درود فرستی، که من ایشان را شفیع درگاهت کرده‏ام، و ایشان را پیش روی خود، و حوائجم نهاده‏ام، و اینکه مرا به وسیله‏ی سرپرستیت در دژی استوار، و به وسیله‏ی نگهبانیت در عزتی نیرومند قرار دهی، و شکر نعمت‏ها و احسان‏های خود را به من الهام فرمایی، و توفیق اعتراف به نیکی‏ها و نعمت‏هایت را روزیم کنی. ای مهربانترین مهربانان!

قال الکفعمی:
الساعة العاشرة من ساعتین بعد صلاة العصر الی قبل اصفرار الشمس للهادی علیه‏السلام: یا من علا فعظم، یا من تسلط فتجبر، و تجبر فتسلط، یا من عز فاستکبر فی عزه، یا من مد الظل علی خلقه، یا من امتن بالمعروف علی عباده، یا عزیزا ذا انتقام، یا منتقما بعزته من أهل الشرک، أسألک بحق ولیک علی بن محمد علیهماالسلام علیک و أقدمه بین یدی حوائجی و رغبتی الیک، أن تصلی علی محمد و آل محمد، و أن تعیننی [علی آخرتی و تختم لی بخیر حتی تتوفانی و أنت عنی راض، و تنقلنی الی رحمتک و رضوانک، انک ذوالفضل العظیم و المن القدیم] به علی قضاء حوائجی و نوافلی و فرائضی وبر اخوانی و کمال طاعتک، برحمتک یا أرحم الراحمین، و أن تفعل بی کذا و کذا.
دعاء آخر لهذه الساعة:
اللهم أنت الولی الحمید، الغفور الودود، المبدی المعید، ذو العرش المجید، و البطش الشدید، فعال لما یرید، یا من هو أقرب الی من حبل الورید، یا من هو علی کل شی‏ء شهید، یا من لا یتعاظمه غفران الذنوب، و لا یکبر علیه الصفح عن العیوب، أسألک بجلالک و بنور وجهک الذی ملأ أرکان عرشک، و بقدرتک التی قدرت بها علی خلقک، و برحمتک التی وسعت کل شی‏ء، و بقوتک التی ضعف بها کل قوی، و بعزتک التی ذل لها کل عزیز، و بمشیتک التی صغر فیها کل کبیر، و برسولک الذی رحمت به العباد و هدیت به الی سبیل الرشاد، و بأمیرالمؤمنین علی بن أبی‏طالب أول من آمن برسولک و صدق، و الذی و فی بما عاهد علیه و تصدق، و بالامام البر علی بن محمد علیهماالسلام الذی کفیته حیلة الأعداء، و أریتهم عجیب الآیة اذ توسلوا به فی الدعاء أن تصلی علی محمد و آل محمد، فقد استشفعت بهم الیک، و قدمتهم أمامی و بین یدی حوائجی، و أن تجعلنی من کفایتک فی حرز حریز، و من کلاءتک تحت عز عزیز، و توزعنی شکر آلائک و مننک، و توفقنی للاعتراف بأیادیک و نعمک، یا أرحم الراحمین [1] .


پی نوشت ها:
[1] المصباح: 190، بلد الامین: 145، بحارالأنوار 86: 352.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir