زیارت امام کاظم و امام جواد

نوع اصطلاح :
عنوان :
زیارت امام کاظم و امام جواد
ابن‏قولویه با سند خود از امام هادی علیه‏السلام نقل می‏کند که فرمود:
در بغداد [، در زیارت امام کاظم علیه‏السلام] می‏گویی: سلام بر تو ای ولی خدا! سلام بر تو ای حجت خدا! سلام بر تو ای نور خدا در تاریکی‏های زمین! سلام بر تو ای که در منزلتش، برای خدا بدا حاصل شد! [اماما!] در حالی که در حق تو معرفت دارم، و دشمن دشمنانت هستم به زیارتت آمده‏ام، پس ای مولای من! برایم نزد پروردگارت شفیع باش.
و خدا را بخوان، و حاجتت را بخواه.
و با همین سلام، امام جواد علیه‏السلام را نیز زیارت کن.
و نیز نقل می‏کند که [فرمود]:
چون خواستی امام کاظم علیه‏السلام و امام جواد علیه‏السلام را زیارت کنی، غسل کن، و خود را پاکیزه، و لباس‏های پاکت را بپوش، و قبر امام موسی کاظم علیه‏السلام، و امام جواد علیه‏السلام را زیارت کن، و چون نزد قبر موسی بن جعفر علیه‏السلام آمدی بگو:
سلام بر تو ای ولی خدا! سلام بر تو ای حجت خدا! سلام بر تو ای نور خدا در تاریکی‏های زمین! سلام بر تو ای که برای خدا در شأنش بدا حاصل شد! به زیارت تو آمده‏ام در حالی که به حق تو معرفت دارم، و دشمن دشمنانت، و دوستدار دوستانت هستم. پس ای مولای من! نزد پروردگارت شفیعم باش. سپس حاجت خود را بخواه.
سپس امام جواد علیه‏السلام را به همین کلمات، زیارت کن. و [نیز در زیارتش،] غسل کن و بگو:
خدایا! بر محمد بن علی، امام نیکوکار پرهیزکار پارسای خشنود پسندیده، و حجت تو بر هر که روی زمین، و بر هر که زیر زمین است، درود فرست و درودی فراوان، کامل، رو به رو شد، پاکیزه، با برکت، پیاپی و دنبال هم، همانند بهترین درودی که بر یکی از اولیایت فرستادی.
سلام بر تو ای ولی خدا! سلام بر تو ای نور خدا! سلام بر تو ای حجت خدا، سلام بر تو ای امام مؤمنان، سلام بر تو ای جانشین پیامبران و فرزند اوصیاء! سلام بر تو ای نور خدا در تاریکی‏های زمین! به زیارت تو آمده‏ام در حالی که به حق تو معرفت دارم. دشمن دشمنانت، و دوستدار دوستانت هستم، پس ای مولای من! نزد پروردگارت شفیعم باش.
سپس حاجت خود را بخواه، که انشاء الله برآورده خواهد شد. و در زیارت قبر امام موسی کاظم علیه‏السلام در بغداد، می‏گویی، و نیز در زیارت هر یک از مشاهد مشرفه، مجزی است که بگویی: سلام بر اولیا و برگزیدگان خدا! سلام بر امینان و دوستان خدا! سلام بر یاران و جانشینان خدا! سلام بر پایگاههای معرفت خدا! سلام بر قرارگاههای یاد خدا! سلام بر جلوه‏گاههای امر و نهی خدا! سلام بر دعوت کنندگان به سوی خدا! سلام بر قرار یافتگان در خشنودی‏های خدا! سلام بر پاک شدگان در طاعت خدا! سلام بر راهنمایان بر خدا! سلام بر آنان که هر که ایشان را دوست بدارد خدا را دوست داشته، و هر که ایشان را دشمن بدارد خدا را دشمن داشته، و هر که ایشان را بشناسد خدا را شناخته، و هر که ایشان را نشناسد خدا را نشناخته، و هر که به [دامن] ایشان چنگ زند، به [دامن] خدا چنگ زده، و هر که از ایشان [برکنار و] تهی گردد از خدا تهی [و بر کنار] شده است. خدا را گواه می‏گیرم که من در سازشم با هر که با شما سازش کند، و در جنگم با هر که با شما بجنگد، به پنهان و آشکار شما مؤمنم، و در همه‏ی این امور، خود را به شما واگذارم، خدا دشمن آل محمد را از جن و انس لعنت کند، و به درگاه خود از ایشان بیزاری می‏جویم، و صلوات خدا بر محمد و آل محمد باد. خواندن این زیارت در همه‏ی مشاهد مشرفه کفایت می‏کند، بسیار بر محمد و آل محمد درود فرست، و نام یک یک ایشان را ببر، و از دشمنانشان بیزاری جو، و هر دعایی که می‏خواهی برای خود و مردان و زنان مؤمن انجام ده.

و قال أیضا:
حدثنی محمد بن جعفر الرزاز الکوفی، عن محمد بن عیسی بن عبید، عمن ذکره، عن أبی‏الحسن علیه‏السلام قال: تقول ببغداد، السلام علیک یا ولی الله، السلام علیک یا حجة الله، السلام علیک یا نورالله فی ظلمات الأرض، السلام علیک یا من بدا لله فی شأنه، أتیتک عارفا بحقک، معادیا لأعدائک، فاشفع عند ربک، یا مولای!
قال: وادع الله، و اسأل حاجتک. قال: و سلم بهذا علی أبی‏جعفر محمد بن علی علیهماالسلام [1] . و قال أیضا: اذا أردت زیارة موسی بن جعفر و محمد بن علی علیهم‏السلام فاغتسل، و تنظف والبس ثوبیک الطاهرین، وزر قبر أبی‏الحسن موسی بن جعفر علیهماالسلام و محمد بن علی بن موسی الرضا علیهم‏السلام، و قل حین تصیر عند قبر موسی بن جعفر:
السلام علیک یا ولی الله، السلام علیک یا حجة الله، السلام علیک یا نور الله فی ظلمات الأرض، السلام علیک یا من بدا لله فی شأنه، أتیتک زائرا عارفا بحقک، معادیا لأعدائک، موالیا لأولیائک، فاشفع لی عند ربک: یا مولای!
ثم سل حاجتک، ثم سلم علی أبی‏جعفر محمد الجواد بهذه الأحرف، و ابدأ بالغسل و قل:
اللهم صل علی محمد بن علی الامام البر التقی النقی الرضی المرضی، و حجتک علی من فوق الأرضین و من تحت الثری، صلاة کثیرة تامة نامیة زاکیة مبارکة متواصلة متواترة مترادفة، کأفضل ما صلیت علی أحد من أولیائک.
السلام علیک یا ولی الله، السلاک علیک یا نور الله، السلام علیک یا حجة الله، السلام علیک یا امام المؤمنین، السلام علیک یا خلیفة النبیین و سلالة الوصیین.
السلام علیک یا نورالله فی ظلمات الأرض، أتیتک زائرا عارفا بحقک، معادیا لأعدائک، موالیا لأولیائک، فاشفع لی عند ربک، یا مولای!
ثم سل حاجتک، فانها تقضی ان شاء الله تعالی.
قال: و تقول عند قبر أبی‏الحسن علیه‏السلام ببغداد، و یجزی فی المواطن کلها أن تقول: السلام علی أولیاء الله و أصفیائه، السلام علی أمناء الله و أحبائه، السلام علی أنصار الله و خلفائه.
السلام علی محال معرفة الله، السلام علی مساکن ذکر الله، السلام علی مظاهر أمر الله و نهیه.
السلام علی الدعاة الی الله، السلام علی المستقرین فی مرضات الله، السلام علی الممحصین فی طاعة الله، السلام علی الأدلاء علی الله.
السلام علی الذین من والاهم فقد والی الله، و من عاداهم فقد عادی الله، و من عرفهم فقد عرف الله، و من جهلهم فقد جهل الله، و من اعتصم بهم فقد اعتصم بالله، و من تخلی منهم فقد تخلی من الله.أشهد الله أنی سلم لمن سالمکم، و حرب لمن حاربکم، مؤمن بسرکم و علانیتکم، مفوض فی ذلک کله الیکم، لعن الله عدو آل محمد من الجن و الانس، و أبرأ الی الله منهم، و صلی الله علی محمد و آله.
و هذا یجزی فی المشاهد کلها، و تکثر من الصلاة علی محمد و آله، و تسمی واحدا واحدا بأسمائهم، و تبرأ من أعدائهم، و تخیر بنفسک من الدعاء و للمؤمنین و للمؤمنات [2] .

پی نوشت ها:
[1] کامل الزیارات: 501 ح 1، الکافی 4: 578 ح 1، تهذیب الأحکام 6: 91 ح 163، بحارالأنوار 102: 7 ح 1، مستدرک الوسایل 10: 353 ح 1.
[2] کامل الزیارات: 501 ح 2 و 3، بحارالأنوار 102: 7 ح 1.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir