اجابت خواسته‏ها و گشایش سختی‏ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
اجابت خواسته‏ها و گشایش سختی‏ها
روایت شده که یکی از دوستان آن حضرت به ایشان از مشکلی که داشت خبر داد و او در زندان متوکل بود، امام او را به نوشتن این دعا امر کرد، و آن را شبی در سه ورق نوشت و در سه محل پنهان نمود: به نام خداوند بخشنده مهربان، به خدای توانای جزا دهنده، مهربان منت گذار، یگانه‏ی بی‏نیاز از بنده‏ی ذلیل بیچاره فقیر فلانی پسر فلانی
خدایا! تو ایمنی بخش بوده و ایمنی و امنیت از جانب توست، و به سوی تو بازمی‏گردد، بزرگ و والایی ای صاحب جلالت و بزرگواری، و درود و برکات و سلام خدا بر محمد و خاندانش باد.
اما بعد، به درستی که ثروتمندان و مقام داران، برای کارهایشان و برطرف شدن مشکلاتشان اموال و آبرویشان را بکار برده و آماده نگاه می‏دارند، اما مستضعفان تهیدست از تحقق حوائجشان در درگاه پادشاهان عقب افتاده‏اند. پس ای آن که زمام امور تمامی بندگان به دست اوست، و ای آن که به ولایت خودش برای مؤمنان اقرار دارد، و ای ذلیل کننده‏ی کینه توزان ستمگر، تو مورد اعتماد من و امید منی، و بسوی تو گریخته و پناهگاه منی، و توکلم بر تو بوده، و بر تو چنگ زده و پناهم هستی. پروردگارا! پس سختی آن را مبدل به آسانی، و قلبش را مسخر من گردان، و تنفر او را از من دور دار، و آنچه در نظر دارد مرا کفایت کن، به درستی که تقدیر همه امور بدست توست و تو بر هر چه بخواهی توانائی، سپاس تو را سزاست، و ستایش بسوی تو بالا می‏آید.
معبودی جز تو نیست، پاک و منزهی و سپاس شایسته‏ی توست، هر چه را خواهی محو و اثبات می‏کنی و ام‏الکتاب نزد توست، و درود خدا بر محمد و تمامی خاندان پاک او باد، و سلام و رحمت الهی و برکات او بر آنان باد.


دعاؤه فی انجاح المطالب و الفرج من المصائب
روی ان بعض موالی الهادی علیه‏السلام یعلمه ما هو فیه من البلاء، و کان فی حبس المتوکل، فأمره علیه‏السلام بکتابة هذه القصة، فکتبها لیلا فی ثلاث رقاع و اخفاها فی ثلاثة اماکن:
بسم الله الرحمن الرحیم، الی الله الملک الدیان، الرؤوف المنان، الاحد الصمد، من عبده الذلیل البائس المستکین فلان بن فلان.
اللهم انت السلام، و منک السلام، و الیک یعود السلام، تبارکت و تعالیت یا ذاالجلال و الاکرام، و صلوات الله علی محمد و اله و برکاته و سلامه.
اما بعد، فان من یحضرنا من اهل الاموال و الجاه، قد استعدوا من اموالهم و تقدموا بسعة جاههم فی مصالحهم، و لم شؤونهم، و تأخر المستضعفون المقلون من تنجز حوائجهم لابواب الملوک و مطالبهم. فیا من بیده نواصی العباد اجمعین، و یا مقرا بولایته للمؤمنین، و مذل العتاة الجبارین، انت ثقتی و رجائی، و الیک مهربی و ملجأی، و علیک توکلی، و بک اعتصامی و عیاذی.
فالن یا رب صعبه، و سخر لی قلبه، و رد عنی نافره، و اکفنی بوائقه فان مقادیر الامور بیدک، و انت الفعال لما تشاء، لک الحمد و الیک یصعد الحمد. لا اله الا انت، سبحانک و بحمدک، تمحو ما تشاء و تثبت و عندک ام الکتاب، و صلی الله علی محمد و اله الطیبین، و السلام علیهم و رحمة الله و برکاته.

منبع: صحیفه امام هادی؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir