دعای هنگام زیارت امیرالمؤمنین

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای هنگام زیارت امیرالمؤمنین
از آن حضرت روایت شده که کنار قبر امیرالمؤمنین - که بر او درود باد - این زیارت را می‏خواند:
سلام بر تو ای ولی خدا، گواهی می‏دهم که تو اولین مظلومی، و اولین کسی که حقش غصب گردید، صبر کرده و به حساب خدا گذاردی تا آنکه مرگت فرا رسید، و گواهی می‏دهم که خدا را ملاقات کردی در حالی که شهید بودی، خداوند قاتلانت را به انواع عذاب معذب گرداند و عذاب را بر آنان دو چندان نماید. نزد تو آمده‏ام در حالی که به حقت شناخت داشته، و به جایگاه و مقامت آگاهم، با دوستانت دوست، با دشمنانت و کسانی که به تو ستم نمودند دشمن هستم، اگر خدا بخواهد با این عقاید خدای را ملاقات می‏کنم. ای ولی خدا گناهان بسیاری دارم نزد پروردگارت شفیع من شو، ای مولایم به درستی که برای تو نزد خداوند جایگاه مشخصی است، و نزد او آبرومند بوده و حق شفاعت داری، و خداوند می‏فرماید: «شفاعت نمی‏کنند جز برای آنان که خداوند خشنود باشد».


دعاؤه لما زار امیرالمؤمنین
روی عن أبی‏الحسن الثالث علیه‏السلام انه کان یقول عند قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام:
السلام علیک یا ولی الله، اشهد انک أنت أول مظلوم، و أول من غصب حقه، صبرت و احتسبت حتی أتاک الیقین، و أشهد أنک لقیت الله و أنت شهید، عذب الله قاتلیک بأنواع العذاب، و جدد علیه العذاب. جئتک عارفا بحقک، مستبصرا بشأنک، موالیا لأولیائک، معادیا لأعدائک و من ظلمک، ألقی علی ذلک ربی ان‏شاءالله. یا ولی الله إن لی ذنوبا کثیرة فاشفع لی الی ربک، یا مولای فان لک عند الله مقاما معلوما، و إن لک عند الله جاها و شفاعة، و قد قال الله تعالی: «و لا یشفعون إلا لمن ارتضی» [1] .

پی نوشت ها:
[1] الانبیاء: 28.

منبع: صحیفه امام هادی؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir