آستانه سامرا

نوع اصطلاح :
عنوان :
آستانه سامرا
در عصر حاضر، آستان قدس عسکریین، در قلب شهر سامرا واقع شده است.
این بارگاه مقدس، مدفن امام علی الهادی علیه السلام و مدفن امام حسن عسکری علیه السلام است، همچنین مقبرة نرگس خاتون، مادر حضرت مهدی روحی فداه و مرقد بانوی بزرگوار حضرت حکیمه خاتون، دختر امام جواد علیه السلام، و مزار سمانه مادر امام هادی علیه السلام و سوسن مادر امام حسن عسکری علیه السلام در این آستانه ی مقدسه واقع شده است و در ضلع غربی آستانه سرداب معروف به سرداب غیبت، محل غیبت حضرت مهدی (عج) واقع است.
چنان که حسین بن علی فرزند امام علی الهادی و ابو الهاشم جعفری و جعفر کذاب نیز در همین آستانه مدفونند. و خیلی از خوبان و کثیری از بزرگان و دانشمندان شیعه نیز در طول تاریخ در اطراف حرم عسکریین علیهماالسلام به خاک سپرده شده اند و امروزه آستان سامرا، آسمانی است با سه آفتاب همیشه فروزان و با هزاران ستاره ی تابان و درخشان.
حرم آستانه ی سامرا که در وسط صحن شریف قرار دارد، از آثار عضدالدوله ی بویهی است و صحن شریف در قرون گذشته تغییراتی یافته که در آن از آثار صفویه و قاجاریه تا دوران معاصر به هم آمیخته گشته است. قبر مقدس در وسط حرم آستانه واقع است. بر روی مزار مطهر صندوق نفیس خاتم کاری نصب شده که ساخته ی دست هنرمندان ایرانی است. ضریح نقره و طلا صندوق را در بردارد که در سال 1380 ق به دست هنرمندان اصفهانی در اصفهان ساخته شده است. حرم مطهر دارای گنبد بزرگ طلایی است که از بزرگترین گنبدهای جهان محسوب می گردد.

منبع: گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی؛ محمد صحتی سردرودی؛ نشر مشعر چاپ اول بهار 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir