سند زیارت جامعه کبیره

نوع اصطلاح :
عنوان :
سند زیارت جامعه کبیره
برای اطمینان از صدور روایت از امام معصوم، ابتدا به سند آن باید توجّه داشت. سپس متن را مورد ارزیابی قرار داده و پس از آن عمل اصحاب و عالمان گذشته را پیرامون این روایت، مشاهده نمود. در سند زیارت جامعه که فقیه و محدّث بزرگ شیعه، مرحوم شیخ صدوق قدس سره با سلسله سند متّصل و موثق از امام هادی علیه السلام نقل می‏کند، هیچ شکّ و شبه‏ای نیست و بزرگان در توثیق سلسله افرادی که در طریق نقل زیارت جامعه قرار گرفته‏اند، مطالبی نگاشته‏اند.[1] . متن این زیارت آن چنان عظیم است که هیچ شکّی در صدورش از معصوم باقی نمی‏گذارد. متنی که بزرگانی همچون شیخ صدوق[2] ، شیخ طوسی[3] ، علّامه محمّد تقی مجلسی[4] ، علّامه محمّد باقر مجلسی[5] ، [6] ،[7] [8] به نقل زیارت پرداخته‏اند و در برخی موارد، به شرح آن نیز اهتمام ورزیده‏اند.علّامه مجلسی پس از ذکر زیارت، به شرح بعضی از فرازهای زیارت می‏پردازد، سپس می‏گوید: «کلام را در شرح برخی از فقره‏های زیارت طولانی کردم. زیرا این زیارت از نظر سند، صحیح‏ترین و لفظ آن صحیح‏ترین و معنای آن بلیغ‏ترین و شأنیت آن نیز، در حد اعلا بود.» [9] .عمل بزرگان نسبت به زیارت جامعه کبیره آن چنان است که همگان مداومت بر انجام آن داشته و دیگران را بر تلاوت آن سفارش می‏نمودند. رهبر فقید انقلاب ایران - حضرت امام خمینی قدس سره - در مدّت حضور خود در شهر نجف اشرف، همه شب‏ها به زیارت مولی متّقیان، حضرت علی علیه السلام رفته و هر شب زیارت جامعه را با آداب کامل کنار مرقد آن حضرت می‏خواندند. این عمل، فقط یک شب (که به دلیل کودتا منع آمد و رفت در شهرهای عراق شده بود) توسّط ایشان ترک شد و آن شب نیز به پشت بام منزل رفته، رو به حرم حضرت کرده، زیارت جامعه را خواندند.
این چنین مداومت از فقیه و مدبّر فرزانه‏ای چون امام امّت، حکایت از اعتقاد ایشان به صدور این زیارت از امام معصوم دارد. زیارت جامعه کبیره، شامل بخشی از دلائل و برهان‏هایی که مربوط به شناخت اصول دین و اسرار امامان پاک است و همچنین بخش زیادی از حقوق اهل بیت را دربر دارد، می‏باشد. بسیاری از فرازهای این زیارت، با آیات قرآن و روایات پیامبر صلی الله علیه وآله و ائمّه معصومین علیهم السلام مطابقت کامل دارد و می‏توان گفت: زیارت جامعه کبیره، خلاصه تمام احادیثی است که در فضل و منزلت ائمّه صادر گردیده است. لذا در تبیین هر فراز، سعی بر آن داشته‏ایم تا با آیات قرآن، سخنان پیامبر صلی الله علیه وآله و ائمّه معصومین علیهم السلام، آن فراز تبیین گردد و با آنکه پیرامون هر فراز، احادیث فراوانی یافت می‏شد، ولی بنا را بر اختصار گذارده، به یک حدیث در آن باب اکتفا شده. مع الوصف به 620 حدیث و روایت استناد گشته و به بیش از 200 آیه قرآن کریم توجّه شده است.

پی نوشت ها:
[1] به کتاب «سندالزیارة الجامعة» تألیف سید یاسین موسوی، چاپ دمشق مراجعه فرمایید.
[2] من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 609 و عیون اخبارالرضا، ج 1، ص 305.(، شیخ طوسی.
[3] تهذیب، ج 6، ص 95.
[4] روضة المتقین، ج 5، ص 450.
[5] بحارالانوار، ج 102، ص 127.
[6] فیض کاشانی الوافی، ج 10، ص 416.
[7] شیخ کفعمیبلد الامین، ص 297.
[8] و محدث نوریمستدرک الوسائل، ج 10، ص 416.
[9] بحار الانوار، ج 102، ص 144.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir