وموضع الرسالة

نوع اصطلاح :
عنوان :
وموضع الرسالة
«موضع» به معنای جایگاه و مرکز است.
«رسالة» به معنای پیغام‏بری و پیامبری می‏باشد.
علاّمه مجلسی قدس سره در توضیح این فراز می‏فرماید: «منظور از موضع الرسالة آن است که ائمّه معصومین علیهم السلام، گنجینه تمامی علوم پیامبران بودند و از خاندانی هستند که تمامی پیامبران از بین آنان مبعوث شدند و آنان مرکز و جایگاه رسالت الهی بوده‏اند.»[1] .
علاوه بر آن، ائمّه معصومین علیهم السلام، جایگاه اسرار پیامبران و واسطه میان پیامبران (که دریافت‏کننده وحی) و مردم (که انتشار وحی باید در بین آنان صورت گیرد) هستند. آنها به وسیله روایات و اخبار، بعضی از وحی‏هایی که به پیامبران رسیده را برای بعضی از مردم (که گیرندگان وحی هستند) بیان می‏کنند.
قال امیرالمؤمنین علیه السلام: «و قد کُنتُ اَدْخُلُ عَلی رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه وآله کُلَّ یومٍ دَخَلة و کُلَّ لَیلةٍ دَخْلَةً فَیخَلّینی فیها أَدُورُ مَعَهُ حَیثُ دارَ، وَ قَد عَلِمَ اَصْحابُ رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه وآله أَنّهُ لم یصْنَعْ ذلِک بَأحَدٍ مِنَ النَّاسِ غَیری فَرُبَّما کانَ فی بَیتی یأتینی رَسولُ اللّهِ صلی الله علیه وآله أکثَرُ ذلِکَ فی بَیتی و کنت إذا دخَلتُ عَلیهِ بَعْضَ مَنازِلِهِ اَخْلانی و أقامَ عنّی نِسائه. فلا یبْقی عندَه غَیری و إذا أتانی لِلْخَلْوَةِ مَعِی فی مَنْزلی لَمْ تَقُم عَنّی فاطمةُ و لا أحدٌ مِن بَنِی».[2] . حضرت علی علیه السلام می‏فرماید: من هر روز یک نوبت و هر شب یک نوبت بر پیامبر صلی الله علیه وآله وارد می‏شدم. پیامبر صلی الله علیه وآله با من خلوت می‏کرد و درباره هر موضوعی با من سخن می‏گفت (چرا که محرم رازش و حافظ اسرارش بودم). اصحاب پیامبر صلی الله علیه وآله می‏دانستند جز با من، با هیچ کس چنین رفتاری نمی‏کرد. بسا بود که در خانه‏ام بودم و پیامبر صلی الله علیه وآله نزد من می‏آمد. همنشینی با پیامبر در خانه من بیشتر از خانه پیغمبر صلی الله علیه وآله واقع می‏شد و آنگاه که در بعضی از منازل (همسران پیامبر) بر آن حضرت وارد می‏شدم، زنان خود را بیرون می‏کرد و باقی نمی‏ماند نزد او جز من و تنها با من بود (چرا که آنان محرم‏دار اسرار نبودند) ولی زمانی که برای خلوت به منزل من می‏آمد، فاطمه علیها السلام و هیچ یک از پسرانم را بیرون نمی‏کرد (زیرا آنان اسراردار پیامبر و از خاندان او بودند).

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 102، ص 134.
[2] کافی، ج 1، ص 64.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir