وخزان العلم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وخزان العلم
«خُزّان» جمع «خَزَنه» به معنای گنجینه‏دار و گنجور می‏باشد.
با وجود این که «علم» کلمه‏ای است که به دشواری می‏توان آن را تحت تعریفی خاص، محدود نمود، امّا بعضی آن را «اعتقاد جازمِ مطابق با واقع» تعریف کرده و برخی نیز بر این عقیده‏اند که «علم، حصول صورت شی‏ء در عقل است، که ابهامات عقلی را زایل می‏نماید». راغب اصفهانی علم را که «درک حقیقت شی‏ء» است، بر دو رکن می‏داند:
1 - درک ذاتی شی‏ء.
2 - حکم بر شی‏ء، به وجود شی‏ای که برای آن موجود است و یا نفی شی‏ای که از آن دور است.
ائمّه معصومین علیهم السلام، گنجینه‏داران تمامی دانش‏های الهی هستند و دانش‏های حقیقی و آنچه در کتاب‏های الهی و نزد خداوند محفوظ است، را آنان می‏دانند.
در زیارت جامعه، چهار عبارت که بازگوکننده عظمت علمی ائمّه اطهار علیهم السلام است، وجود دارد و زائر، امامان هدایت علیهم السلام را با صفت‏هایی چون «خُزّانَ العِلْمِ»، «عَیبَةَ عِلْمِه»، «خَزَنَةً لِعِلْمِه» و «رَأیکُم عِلمٌ» توصیف می‏نماید.
در روایات نیز پیرامون علوم سرشار اهل بیت علیهم السلام تعابیر زیبایی شده است که به هفت تعبیر که حاکی از عظمت علمی آنان است به صورت گذرا اشاره می‏شود:

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir