گرفتاری در دنیا از لوازم ایمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
گرفتاری در دنیا از لوازم ایمان
«مثل المؤمن مثل کفتی المیزان کلما زید فی ایمانه زید فی بلائه لیلقی الله عزوجل و لا خطیئة.» [1] .


مثل مؤمن، مثل دو کفه ترازو است که هر مقدار بر ایمان او افزوده شود بر بلا و گرفتاری‏اش نیز افزوده خواهد شد تا پاک و بدون گناه به دیدار خدای بزرگ بشتابد.
از این روایت شریف دو نکته مهم استفاده می‏شود.
1- ملازمت و تفکیک ناپذیری ایمان با گرفتاری دنیوی. ما نباید تصور کنیم وجود مشکلات مادی و گرفتاری‏های دنیوی در زندگی یک فرد دلیل بر بی‏توجهی خداوند نسبت به وی و واگذاری او به خود است؛ بلکه بر عکس، نشانه قرب و منزلت ویژه انسان گرفتار نزد پروردگار خویش است؛ از این رو می‏بینیم اولیای الهی که بالاترین مقام را نزد خداوند دارند بیشتر از دیگران دست به گریبان مشکلات و گرفتاری‏های دنیوی هستند.
البته منظور از این گرفتاری‏ها آن سنخ گرفتاری‏هایی است که در جریان دستیابی مؤمن به
کمال معنوی و هدف عالی برای وی پیش می‏آید، نه آن سنخ گرفتاری‏هایی که نتیجه بی‏برنامگی، سوء تدبیر و ندانم‏کاری‏های انسان است.
2- اثر پاکسازی بسیار ارزنده‏ای که این گرفتاری‏ها برای مؤمن دارد. از آنجا که خداوند نسبت به بنده مؤمن و مخلص خود عنایت ویژه دارد، پاداش مهم و بس بزرگی برای گرفتاری‏ها و مصائبی که در جریان طی مراحل و انجام وظیفه برای وی پیش می‏آید، منظور کرده است و آن طهارت و پالایش او از هر گونه خطا و نافرمانی به هنگام مرگ و دیدار پروردگار است. این فرجام کار و پاداش ارزنده، تحمل هر گونه مشکل و مصیبتی را برای انسان مؤمن آسان می‏سازد.

پی نوشت ها:
[1] امالی، شیخ طوسی، ج 2، ص 244.

منبع: زندگانی امام کاظم؛ علی رفیعی، سید محمد حسینی؛ پاییز 1374 ناشر: مؤسسه فیض کاشانی

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir