احمد بن محمد بن ابی‏نصر

نوع اصطلاح :
عنوان :
احمد بن محمد بن ابی‏نصر
شیخ طوسی «احمد بن محمد بن ابی‏نصر البزنطی مولی سکونی» را از اصحاب موسی بن جعفر علیهماالسلام به شمار آورده و فرموده: ثقه‏ی جلیل القدری است [1] . و در فهرست در حق وی فرموده: احمد بن محمد بن ابی‏نصر معروف به بزنطی از اهل کوفه و ثقه است و دو کتاب را از وی نام برده است و فرموده سال 221 وفات نموده [2] . و در کتاب «الغیبة» درباره احمد بن محمد بن ابی‏نصر و جمعی فرموده: اول واقفی مذهب بودند (امامت امام رضا علیه‏السلام را قبول نداشتند) ولی در اثر دیدن معجزات و کرامات از آن حضرت معتقد به حق شدند و امامت آن بزرگوار و امامان بعد از وی را پذیرفتند.
احمد بن محمد بن ابی‏نصر از آل مهران بود که همگی معتقد به وقف بودند از جمله احمد بن محمد ولی به حضرت امام رضا علیه‏السلام نامه‏ای نوشت و بعد از دریافت جواب و دیدن معجزاتی از عقیده فاسد خود برگشت.
خود احمد بن محمد می‏گوید: نامه‏ای به حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام نوشتم و در خاطر خود گذراندم که هر وقت خدمت آن حضرت مشرف شدم از سه آیه قرآن از او سؤال نمایم:
1- (أفأنت تسمع الصم أو تهدی العمی) «آیا تو کر را می‏شنوانی یا کور را هدایت می‏نمایی».
2- (فمن یرد الله أن یهدیه یشرح صدره للاسلام) «هر که را خدا اراده نماید که هدایت نماید دل او را برای پذیرفتن اسلام باز نماید».
3- (انک لا تهدی من أحببت و لکن الله یهدی من یشاء) «تو هر که را دوست داری هدایت نمایی نمی‏توانی ولی خدا هر که را خواست هدایت می‏نماید».
احمد گوید: حضرت نامه مرا جواب داد و در آخر آن، آیه‏هایی را که در خاطر گذرانده بودم که از وی بپرسم نوشته بود! وقتی که جواب نامه به دستم رسید آنچه را در خاطر گذرانده بودم فراموش کرده بودم پیش خود گفتم: این چه جوابی است که به من داده؟ پس از آن، آنچه را در خاطر گذرانده بودم یاد آوردم [3] . مرحوم نجاشی نیز او را ذکر نموده و فرموده: امام رضا و امام جواد علیهماالسلام را درک نموده و نزد آن دو بزرگوار دارای منزلتی بزرگ بوده! آن گاه کتب وی را برشمرده و گفته: احمد در سال 221 وفات نموده [4] .
و مرحوم کشی از احمد بن محمد بن ابی‏نصر نقل نموده که خدمت امام رضا علیه‏السلام شرفیاب شدم. شب شد خواستم برگردم حضرت فرمود: شب دست داده نرو. خدمت حضرت ماندم به کنیزش فرمود، متکا و فراش مرا بیاور و برای احمد در اطاق بینداز. وقتی که وارد آن اطاق شدم در خاطرم گذشت که مانند من کیست در خانه‏ی ولی خدا و روی بستر او! حضرت مرا صدا زد و فرمود: ای احمد! امیرالمؤمنین به عیادت صعصعة بن صوحان تشریف برد و فرمود: ای صعصعه! اینکه من به عیادتت آمده‏ام و وسیله فخر بر قومت قرار نده برای خدا فروتنی نما تو را رفعت می‏دهد [5] . احمد بن محمد بن ابی‏نصر احادیث زیادی را روایت نموده است اکنون یکی از آنها را ذکر می‏نمایم: از امام موسی کاظم علیه‏السلام نقل نموده که برای رزق این دعا را بخوان:
«یا الله یا الله یا الله أسألک بحق من حقه علیک عظیم أن تصلی علی محمد و آل محمد و أن ترزقنی العمل بما علمتنی من معرفة حقک و أن تبسط علی ما حظرت من رزقک» [6] .

پی نوشت ها:
[1] رجال‏طوسی، ص 344، شماره 34.
[2] معجم ‏رجال‏الحدیث، ج 2، ص 231.
[3] الغیبة، ص 47.
[4] رجال‏نجاشی، ص 54.
[5] معجم‏ رجال‏الحدیث، ج 2، ص 234.
[6] کافی، ج 2، ص 553، ح 11.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir