پاک ترین مال در بهترین راه

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاک ترین مال در بهترین راه
زندگی امامان معصوم علیهم‏السلام در تمام شؤون پاک و بی‏شائبه است. آنان در هیچ زمینه فکری و اخلاقی و رفتاری، رفتاری شبهه انگیز ندارند. آنان به پیروان خویش نیز تأکید دارند که در زندگی راه پاکی را پیش گیرند.
مال پاک از آلودگی و حرام، مراحلی دارد. برخی از اموال آن گونه زلال و شفاف هستند که انسان به یقین می‏داند مالی حلال و به دور از آلودگی است. در عین حال که برخی اموال دیگر ممکن است از لحاظ حقوقی و فقهی مالی حلال و پاک باشند، لیکن نه در مرحله‏ی بالای از شفافیت و پاکی. هزینه اموال و امکانات نیز متفاوت می‏باشد. اموالی که انسان برای غذا که جان انسان را رشد و نمو می‏دهد، در واقع جزء وجود انسان می‏گردد با اموالی که در خارج وجود خود هزینه می‏کند و از آنان بهره وری می‏نماید، مانند منزل و مرکب با هم متفاوتند. انسان باید تلاش کند اموالی را که از آنان به عنوان تغذیه بهره می‏برد، پاک ترین باشد. با توجه به این تفاوت ها در اموال پاک و نیز هزینه‏ها و مصرف آنها، اینک به سخن امام کاظم علیه‏السلام نگاه می‏افکنیم. حضرت می‏فرماید ما اهل بیت برای سه مورد هزینه و مصرف، از پاک ترین اموال خویش انتخاب می‏کنیم، انا اهل بیت حج صرورتنا و مهورنسائنا و أکفاننا من طهور اموالنا. [1] «ما اهل بیت هزینه حج (اول)، مهریه همسران خویش و کفن هایمان را از پاک ترین اموال خویش انتخاب می‏کنیم». این سه مصرف که زیارت خانه خدا و مهریه همسر و کفن تنها چیزی که میت از مال خویش همراه می‏برد، از پاکترین و خالص ترین‏ها باید باشد. شاید انگیزه این سه مورد این باشد که در حج انسان به لقاء الله می‏رود. رحلت و مردن نیز لقاء الله است و ازدواج نیز باعث پاکی و رشد و صعود انسان به سوی خداست. در هر سه مورد انسان به سوی ملاقات با خداست. اگر راه و هزینه زاد و راحله‏اش پاک و پاک ترین باشد راحت تر و روان تر به مقصد نایل می‏گردد. از این رو امام همام هزینه این سه مورد را از پاک ترین اموال خویش بر می‏گزیند و به دیگران نیز می‏آموزد که این گونه باشند.

پی نوشت ها:
[1] الفقیة، ج 1، ص 12، شماره 577؛ تحف العقول، ص 412؛ روضة الواعظین، ص 221.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir