نشانه‏ های امام

نوع اصطلاح :
عنوان :
نشانه‏ های امام
شرایط و ویژگی‏های امام معصوم از قرآن و گفتار رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم‏السلام به دست می‏آید. امام باید از گناه معصوم باشد. امام باید از اشتباه مصون باشد. امام باید فردی آراسته به اخلاق حسنه باشد. امام باید فردی وارسته از اخلاق ناپسند باشد. امام باید مردمی و همراه و همگام با مردم و از مردم باشد. امام باید از عیوب و بیماری‏های نفرت‏انگیز مصون باشد. امام را خدا و پیامبر باید معرفی کنند. آنگاه امام کاظم علیه‏السلام شرایط دیگر امام را توضیح می‏دهد: امام را امام پیشین باید معرفی کند. امام باید از آینده بتواند خبر دهد. امام باید پاسخ گوی تمام سؤال‏های مردم باشد. امام باید به همه زبان‏های مردم آشنا باشد، و یکلم الناس بکل لسان. [1] .
آنگاه امام کاظم علیه‏السلام می‏افزاید: امام باید فردی برجسته از دیگران باشد حتی کودکی وی نیز با دیگران متفاوت است. اگر دیگران در کودکی به بازی می‏پردازند و یا بزرگ‏ها نیز در دوران کامل سالی و سال مندی به همان دوران کودکی باقی می‏مانند! و به بازی و بازیچه می‏پردازند! امام این گونه نیست. امام حتی دوران کودکی خویش را به بازی و کارهای بیهوده صرف نمی کند.
صفوان جمال می‏گوید از امام صادق علیه‏السلام پرسیدم بعد از شما منصب امامت به چه کسی واگذار می‏شود، حضرت در پاسخ فرمودند: صاحب این منصب کسی است که کار لهوی و نیز بازی نمی‏کند، صاحب هذا الامر لا یلهو و لا یلعب. آنگاه ابوالحسن در حالی که کودکی بود وارد شد و به همراه خود گوسفندی داشت که به گوسفند می‏گفت، اسجدی لربک، «بر خدای خود سجده کن». آنگاه امام صادق علیه‏السلام وی را در آغوش گرفت و فرمود پدر و مادرم فدای کسی که کار لهو و لعب و بازی انجام نمی‏دهد، بابی و امی من لا یلهو و لا یلعب. [2] . از این سخن امام صادق علیه‏السلام شرط والای دیگر منصب امامت آشکار می‏شود. صاحب این منصب حتی در دوران کودکی به بازی نمی‏پردازد. این شرایط و ویژگی‏ها بعد از امام صادق علیه‏السلام در فردی فرزانه چون موسی بن جعفر علیه‏السلام شکل گرفته است. این سخن با برخی شواهد تاریخی که حسنین در دوران کودکی در کوچه همراه بچه های دیگر بودند، فطفر الصبی ههنا... [3] ؛ در چالش و تضاد نیست. زیراه همراه بچه‏ها دیگر بودن لزوما به معنای مشارکت در بازی‏های بیهوده و هدر دادن عمر نمی‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] دلائل الامامة، ص 166؛ روضةالواعظین، 213.
[2] الارشاد، ج 2، ص 219.
[3] مستدرک الوسائل، ج 15، ص 171.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir