یهود امت مسلمان؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
یهود امت مسلمان؟
عده‏ای از اصحاب امام کاظم علیه‏السلام بعد از حضرت، امامت علی بن موسی علیه‏السلام را نپذیرفتند. انگیزه آنان از این رفتار دنیاطلبی بود. به خاطر وکالتی که از امام کاظم علیه‏السلام داشتند اموال زیادی در نزد آنان جمع شده بود، به طمع آن اموال، امام بعدی را برنتابیدند. رفتار اینان باعث پدیدار شدن مذهب انحرافی «واقفیه» شد.
علی بن ابی‏حمزه بطائنی یکی از سران این فرقه است. درباره وی گفته می‏شود، کذاب و ملعون. در مورد وی از امام کاظم علیه‏السلام این گونه آمده است، یا علی انت و اصحابک اشباه الحمیر. [1] «علی (علی بن حمزه) تو و یارانت همانند الاغ هستید!»
علت این که امام کاظم علیه‏السلام این گونه علی بن حمزه را نکوهش می‏کند چیست؟ آیا به وی فحش می‏دهد که امثال تو مانند الاغ می‏باشید؟! دامن اهل بیت از این رذائل پاک است. این نکوهش فحش نیست، بیان حقیقت است. این سخن بازشناسی روحیه پلید این گونه افراد است که بر زبان عترت جاری می شود.
نظیر این سخن را قرآن در مورد یهودیان عنود دارد. در مورد آنان می فرماید: یهودیان که وحی الهی (توارت) بر آنان ارزانی شد، لیکن وحی را برنتابیدند و برابر وحی ایستادند، به تحریف وحی الهی پرداختند! اینان همانند الاغی می‏مانند که بارش کتاب باشد، مثل الذین حملوا التوراة ثم لم یحملوها کمثل الحمار یحمل أسفارا. [2] . یهود از چه روحیه برخوردار است؟ یهود بسیار عنود و لجوج و منکر واقعیات است. خدای سبحان بیشترین پیامبران را به سوی قوم بنی اسرائیل و یهود بسیج نمود تا شاید به راه خدا باز گردند؛ لیکن آنان وحی را به حقیقت برنتابیدند و انکار کردند و تمرد نمودند و با وحی به چالش برخاستند. یهود قومی دنیا طلب می‏باشد. به خاطر دنیاطلبی حقایق را انکار می‏نماید. در مورد دنیاطلبی یهود قرآن می‏فرماید: حریص ترین مردم به دنیا یهود می باشد، هر کدام از آنان دوست دارد هزار سال عمر کند، و لتجدنهم احرص الناس علی حیوة و من الذین اشرکوا یود احدهم لو یعمر الف سنة. [3] همین دنیاطلبی باعث طغیان یهود بر دیگران است. و همین دنیا محوری باعث شده که آنان خویش را قوم برتر بر دیگران پندارند.

پی نوشت ها:
[1] رجال کشی، ص 404.
[2] جمعه، 5.
[3] بقرة، 96.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir