مانند سنی‏ ها وضو بگیر

نوع اصطلاح :
عنوان :
مانند سنی‏ ها وضو بگیر
روزی علی بن یقطین به امام موسی کاظم علیه‏السلام نوشت:
« روایت درباره‏ی وضو مختلف است و هر فرقه‏ای به گونه‏ای خاص وضو می‏گیرند. می‏خواهم به خط مبارک خود مرا از حقیقت وضو آگاه نمایی و بنویسی که چگونه وضو بگیرم ».
امام علیه‏السلام در پاسخ وی نوشت: « تو را امر می‏کنم که سه مرتبه صورت خود را بشویی و دست‏ها را از سر انگشتان تا آرنج سه مرتبه بشویی و تمام سر را مسح کنی و ظاهر دو گوش را مسح کنی و پاها را تا ساق بشویی. درست مانند سنی‏ها ».
همین که نامه‏ی امام علیه‏السلام به علی رسید بسیار تعجب کرد و با خود گفت: « عجب! این نوع وضو گرفتن بر خلاف روش ائمه‏ی معصومین علیهم‏السلام است و من مطمئن هستم که این گونه وضو ساختن خلاف شرع است؛ لیکن چون امام مرا به این روش دستور داده است مخالفت نمی‏کنم تا اینکه سر آن برایم روشن شود ».
از آن به بعد علی بن یقطین مانند سنی‏ها وضو می‏گرفت! مدتی نگذشته بود که مخالفان شیعه به هارون گفتند: « ای هارون! علی بن یقطین رافضی [1] است و او در دستگاه خلافت تو نفوذ کرده تا اهداف موسی بن جعفر را محقق سازد ». هارون‏الرشید در خلوت با بعضی از خواص خود گفت: « به من اطلاع داده‏اند که علی شیعه می‏باشد در حالی که او وزیر من است و من نمی‏دانم چگونه از حقیقت امر آگاه شوم. » مشاوران جواب دادند: « او را آزمایش کن تا اطمینان حاصل کنی ». گفت: « چگونه؟ » گفتند: « شیعه با سنی در وضو مخالف است. در پنهانی او را زیر نظر بگیر و ملاحظه نما که آیا به روش سنی‏ها وضو می‏گیرد یا به گونه‏ی شیعیان ».
هارون این سخن را پسندید. پس علی را طلب کرد و او را در یکی از نقاط نزدیک به خود به کار گماشت، به گونه‏ای که روز و شب در همان محل باشد و به غیر از یک نفر کسی را در خدمت او نگذاشت. همین که موقع ظهر فرا رسید، غلام آب وضو را برای علی بن یقطین حاضر نمود و درب را بست و رفت. علی بن یقطین به همان روشی که امام علیه‏السلام دستور داده بود وضو گرفت و به نماز مشغول گشت. هارون که از روزنه و سوراخ اتاق، مراقب اوضاع بود، پس از تمام شدن وضو و نماز علی نزد او آمد و گفت: « هر که تو را رافضی می‏داند غلط می‏گوید » و داستان سخن‏چینان را نقل کرد. آن گاه گفت: « بعد از این سخن کسی را درباره‏ی تو نخواهم پذیرفت و تو همواره وزیر والامقام من خواهی ماند ». در اینجا بود که علی بن یقطین به سر نامه‏ی امام آگاه گشت. فردای آن روز نامه‏ای از امام علیه‏السلام رسید که طریق وضو صحیح و موافق روش معصومین علیهم‏السلام در آن نگاشته شده بود و تأکید کرده بود که از حالا به بعد باید مانند شیعیان وضو بگیری. زیرا آنچه بر تو می‏ترسیدم گذشت و از این به بعد در امان هستی. [2] .

پی نوشت ها:
[1] دشمنان شیعه، شیعیان را « رافضی » می‏نامند.
[2] معاجز الولایة، آیت الله کاظمینی، ص 262.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی؛ 1382؛ نشر نبوغ
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir