تکلم به زبان حیوانات‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
تکلم به زبان حیوانات‏
علی بن حمزه به روایت علامه مجلسی گوید:
یک روز مردی از موالی و یاران امام کاظم علیه‏السلام خدمت ایشان شرفیاب شد و عرض کرد:
« فدایت شوم! میل دارم فردا صبحانه را در منزل من تناول فرمایی. »
حضرت قبول فرمود. صبحگاه حضرت موسی بن جعفر علیه‏السلام با او به راه افتادند. چون به منزل رسیدند امام علیه‏السلام بر روی تختی که در آنجا بود جلوس فرمود.
در کنار تخت دو کبوتر نر و ماده بودند که معلوم بود از آمدن و مشاهده‏ی چهره‏ی نورانی امام علیه‏السلام مسرور و خوشحالند و همهمه‏کنان در اطراف آن حضرت می‏گردیدند و گویا سخنانی می‏گفتند. صاحبخانه گفت: « فدایت شوم! این کبوتران چه می‏گویند؟! » امام علیه‏السلام فرمود: « کبوتر نر به همسر خویش می‏گوید: ای آرام جان و ای عروس منزل من! سوگند به خدایی که ما را آفریده، در تمامی زمین کسی عزیزتر از این مسندنشین نیست. به خدا سوگند هیچ کس را بیش از تو دوست ندارم مگر این فرد که در مقابل ما و بر تخت نشسته است. » [1] .
امام علیه‏السلام از گفتار آن‏ها مشعوف و مسرور بود و لبخند می‏زد. صاحبخانه عرض کرد:
« فدایت گردم، ائمه هدی زبان طیور را می‏دانند؟ »
- آری « علمنا منطق الطیر و اوتینا من کل شی‏ء؛ » [2] . « خداوند زبان طیور را به ما آموخته و ما زبان حیوانات را می‏شناسیم و خداوند همه چیز به ما عنایت فرموده و ما بر همه چیز واقفیم ».

پی نوشت ها:
[1] یا سکنی و یا عرسی! و الله ما علی وجه الارض احد احب الی منک ما خلا هذا القاعد علی السریر.
[2] سوره‏ی نمل، آیه 16.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی؛ 1382؛ نشر نبوغ
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir