شهادت مظلومانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شهادت مظلومانه
با این که امام کاظم علیه‏السلام در زندان و در سخت‏ترین شرایط به سر می‏برد، هارون نتوانست وجود امام علیه‏السلام را تحمل کند. سرانجام مقداری خرما طلبید و با سوزن و نخ زهرآلود، آن را زهرآگین، نمود؛ سپس امام علیه‏السلام را مجبور به خوردن خرماهای سمی نمود.
طولی نکشید که امام کاظم علیه‏السلام مسموم و شهید گشت. [1] . هنگامی که امام علیه‏السلام از دنیا رفت، جنازه‏ی آن حضرت را روی پل بغداد نهادند، و به مردم اعلام کردند که آن حضرت به مرگ طبیعی از دنیا رفته است. مردم می‏آمدند و بدن مطهر آن حضرت را می‏دیدند و گفته‏ی هارونیان را باور می‏کردند. چند نفر از شیعیان مخلص از این همه اصرار دستگاه خلافت و تبلیغ آنان برای طبیعی جلوه دادن مرگ امام علیه‏السلام به شک افتادند. به قول ضرب‏المثل معروف که می‏گوید: « گفتی، قبول کردم. اصرار کردی به شک افتادم، قسم خوردی یقین کردم که دروغ می‏گویی ». آری. آن چند نفر شیعه‏ی مخلص و آگاه گفتند: « امام متصرف عالم هستی است و زنده و مرده‏ی او یکسان است. از او می‏پرسیم آیا او را شهید کرده‏اند یا این که به مرگ طبیعی رحلت نموده است. » پس غسل کردند و دو رکعت نماز خواندند. با کمال ادب در مقابل جنازه پاک ایستادند و پرسیدند: « آقا جان! چگونه رحلت فرمودی؟ » آن حضرت در حضور جمع بسیاری با کمال وضوح فرمود: « قتلا، قتلا، سما، سما ». « مرا با زهر، مسموم و شهید کردند. » و این جمله را سه مرتبه تکرار فرمود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] عیون اخبار الرضا، صدوق، ج 1، ص 101.
[2] شیخ حر عاملی، اثباة الهداة، ج 3، ص 212.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی؛ 1382؛ نشر نبوغ
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir