طی الارض به کربلا و مدینه و کوه قاف

نوع اصطلاح :
عنوان :
طی الارض به کربلا و مدینه و کوه قاف
می‏گویند: علی بن مسیب همدانی را به همراه حضرت موسی بن جعفر علیه‏السلام گرفتند و او را در همان محبسی که موسی بن جعفر علیه‏السلام را زندانی کردند حبس نمودند. چون مدت حبس او طول کشید، بسیار دلش برای عیال خویش تنگ شد و شوق دیدار را پیدا کرد. پس این حالت خویش را خدمت امام کاظم علیه‏السلام عرض کرد. پس حضرت به او فرمود: «چشم خود را بر روی هم بگذار.» پس چشمانش را بست. سپس فرمود: «چشمان خود را باز کن.»
چون چشمانش را گشود خود را نزد قبر امام حسین علیه‏السلام دید، پس در آنجا نماز بجای آوردند و زیارت نمودند. سپس حضرت فرمود: «چشمانت را ببند.»پس چشمانش را بست. بعد فرمود: «چشمانت را باز کن.» چون چشمانش را گشود خود را نزد قبر حضرت پیغمبر صلی الله علیه و اله و سلم در مدینه دید. امام کاظم علیه‏السلام فرمود: «به نزد عیال خود برو و با او ملاقات کن و بعد باز گرد.» پس او رفت و همسر خویش را دید و بعد خدمت امام کاظم علیه‏السلام برگشت. حضرت دوباره به او فرمود که چشمانت را ببند و بعد باز کن، و او وقتی چشمانش را باز کرد دید که با آن جناب در بالای کوه قاف هستند. در آنجا چهل نفر از اولیاء خدا را دید که همه‏ شان به امام کاظم علیه‏السلام اقتدا کردند. سپس امام کاظم علیه‏السلام دوباره به او فرمود که چشمانش را ببند و بعد باز کند، و چون او چشمانش را بست و باز کرد دید که با آن حضرت در زندان می‏باشد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] رجال کبیر محقق بهبهانی.

منبع: حدیث اهل‏بیت: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام کاظم؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس، شاکر چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir