پیش‏بینی برافتادن برمکیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیش‏بینی برافتادن برمکیان
می‏گویند: چون هارون‏الرشید ملعون حضرت موسی بن جعفر علیه‏السلام را زندانی کرد، پیوسته عجایب و معجزاتی از آن حضرت مشاهده می‏نمود و هر چاره‏ای که در دفع آن حضرت می‏اندیشید فایده نمی‏بخشید. روزی یحیی برمکی را طلبید و گفت: «آیا این عجایبی که ما از این مرد مشاهده می‏کنیم، و سرگردانی و حیرتی که در امر او پیدا کرده‏ایم را نمی‏بینی؟ آیا تدبیری به فکر تو نمی‏رسد که از غم او رهایی یابیم؟» یحیی گفت: «فکری که به ذهن من می‏رسد این است که بر او منت بگذاری و او را از زندان آزاد کنی، زیرا که زندانی کردن او موجب انحراف دلهای دیگران از ما گردیده است. هارون گفت: «پس به نزد او برو و زنجیر را از پای او باز کن و سلام مرا به او برسان و بگو: پسر عم تو می‏گوید: من در مورد تو سوگندی یاد کرده‏ام که تو را رها نکنم تا اقرار کنی که نسبت به من بد کرده‏ای و از من طلب عفو نمائی، اینک یحیی بن خالد که مورد اعتماد و وزیر من است را نزد تو فرستاده‏ام که به جرم خود اقرار بکنی و از طلب عفو نمائی، پس آنچه را که گفتم عمل کن تا من از سوگند خود بیرون بیایم، بعد به هر جا که می‏خواهی برو.» چون یحیی پیغام آن ملعون را به آن امام مبین رساند، حضرت فرمود: «یک هفته بیشتر از عمر من باقی نمانده است. بدان که چون این ملعون به رقه برود و بسوی عراق برگردد از تو و اولاد تو بر خواهد گشت و سلسله شما را بر خواهد انداخت، و تو بر خود ایمن مباش.» سپس فرمود: «ای یحیی! پیغام مرا به آن لعین برسان و بگو که: در روز جمعه خبر من به تو خواهد رسید، و در روز قیامت که من و تو نزد حق تعالی حاضر می‏شویم، او میان من و تو حکم می‏کند و معلوم خواهد شد که مظلوم کیست و ظالم چه کسی می‏باشد.» پس یحیی از خدمت آن امام عالی شأن بیرون آمده و به نزد هارون رفت و قصه را نقل کرد. آن ملعون گفت: «اگر او چند روز دیگر دعوی پیغمبری نکند حال ما خوب است.» چون روز جمعه شد، آن حضرت به سرای باقی رحلت نمود و چند وقت بعد، هارون‏الرشید، نسل برمکیان را بر انداخت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن شهر آشوب.

منبع: حدیث اهل‏بیت: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام کاظم؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس، شاکر چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir