عبدالرحمان بن الحجاج البجلی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمان بن الحجاج البجلی
شیخ طوسی وی را از اصحاب امام کاظم علیه‏السلام به شمار آورده است [1] .
و نجاشی در حق او فرموده: از امام صادق و امام کاظم علیهماالسلام نقل حدیث کرده و بعد از حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام زنده بود و از عقیده به وقف برگشت و خدمت امام رضا علیه‏السلام را درک نمود، ثقه بود، ثقه بود دارای عنوان و پا برجا بود، کتاب‏هایی دارد [2] حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام در حق وی فرموده: «انه لثقیل علی الفؤاد» [3] .
در معجم‏رجال‏الحدیث فرموده: صحیح این جمله این است: لثقیل فی الفؤاد و معنایش این است که: در دل‏ها دارای مقام و منزلتی بزرگ است [4] و امام صادق علیه‏السلام به عبدالرحمان فرمود: با اهل مدینه سخن بگو (بحث کن) که من دوست دارم در میان شیعه مانند تو دیده شود [5] . عبدالرحمان از کسانی بود که معتقد به مذهب واقفه بود ولی با دیدن معجزات از امام رضا علیه‏السلام از آن عقیده برگشت [6] . و شیخ مفید وی را از خواص اصحاب حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام و از ثقات و صالحان به شمار آورده است [7] .

پی نوشت ها:
[1] رجال‏طوسی، ص 353، شماره 2.
[2] رجال‏نجاشی، ص 165.
[3] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 9، ص 316.
[4] همان، ص 318.
[5] همان، ص 316.
[6] همان.
[7] ارشاد، ص 288.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir