اوج معنویت

نوع اصطلاح :
عنوان :
اوج معنویت
شیخ صدوق به نقل از پدر عبدالله قزوینی می‏نویسد: روزی نزد فضل بن ربیع رفتم. دیدم بالای بام خانه‏ای نشسته است. به من گفت: « نزدیک بیا ». نزد او رفتم تا در برابرش رسیدم. گفت: « از این روزنه داخل این اتاق را نگاه کن ». به داخل اطاق نگریستم ولی مقصود او را نفهمیدم. گفت: « در داخل تاریکی و در قعر سیاه چال چه می‏بینی؟ » چون با دقت نظر کردم گفتم: « جامه‏ای بر روی زمین افتاده است. »
- درست نگاه کن.
چون نیک نظر کردم گفتم:
- گویا مردی در حال سجده است.
- او را می‏شناسی‏
- نه
- این مرد مولای توست!
- مولای من؟
- آری!
- مولای من کیست؟
- خود را به نادانی می‏زنی؟
- نه، من مولایی برای خود نمی‏شناسم.
فضل بن ربیع گفت:
« این مرد، مولای تو موسی بن جعفر است.
من شب و روز او را تحت‏نظر قرار دادم. او را غیر از این حال سجده که دیدی ندیده‏ام. او نماز صبح را در اول وقتش می‏خواند، سپس بعد از نماز تا طلوع خورشید مشغول دعا و تعقیبات نماز است. سپس به سجده می‏رود، و همچنان تا ظهر در سجده است.
سپس برخاسته و بدون تجدید وضو مشغول نماز ظهر می‏شود. من از خواندن نماز ظهر او بدون این که تجدید وضو کرده باشد می‏فهمم که در حال سجده به خواب نمی‏رود و چرت نمی‏زند.
او به همین ترتیب مشغول عبادت است تا از نماز عصر فارغ می‏شود.
پس از نماز عصر، به سجده می‏رود و همواره در سجده‏ است تا خورشید غروب کند.
پس از غروب، بر می‏خیزد و نماز مغرب را می‏خواند بی‏آنکه برای قضای حاجت برود و همچنان مشغول نماز و تعقیبات است تا این که نماز عشا را می‏خواند، و بعد از نماز عشا، غذای اندکی که برایش آورده می‏شود را میل می‏کند. سپس بدون این که تجدید وضو کند بر می‏خیزد و همواره در دل شب مشغول نماز است تا این که اول اذان صبح فرا می‏رسد. این روش، از حدود یک سال تا کنون که او را به من سپرده‏اند، برنامه شبانه‏روزی اوست. »
چون کلام فضل بن ربیع به اینجا رسید گفتم: « ای فضل! از خدا بترس! مبادا این آقا را اذیت کنی و یا ناراحتش کنی که موجب زوال نعمت از تو می‏شود. » فضل جواب داد: « از جانب دستگاه خلافت مکرر پیغام داده‏اند که این مرد را از بین ببرم ولی من هرگز چنین نخواهم کرد، گرچه به قیمت جانم تمام شود. » [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد، شیخ مفید، ج 231،2 - انوار البهیه، محدث قمی، ص 294.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir