عبدالله بن اسعد الیافعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن اسعد الیافعی
صاحب «مرآة الجنان و عبرة الیقظان» (755 - 698 ه) می‏گوید:
«السید ابوالحسن موسی الکاظم. ولد جعفر الصادق، ک ان صالحا عابدا، جوادا، حلیما، کبیر القدر، هو أحد الأئمة الإثنی عشر المعصومین فی اعتقاد الإمامیة و کان یدعی بالعبد الصالح من عبادته و اجتهاده. و کان سخیا کریما، کان یبلغه عن الرجل انه یؤذیه فبعث الیه بصرة فیها ألف دینار و کان یسکن المدینة..» [1] . «سید و سرور ابوالحسن موسی کاظم فرزند جعفر صادق علیه‏السلام صالح، و عابد و بسیار بخشنده و حلیم و بردبار، بزرگ منزلت و یکی از ائمه دواده‏گانه معصوم در اعتقاد امامیه بود و به خاطر کثرت عبادت و اجتهادش «عبدصالح» نامیده می‏شد و سخاوتمند و بزرگوار بود و رفتار او با دشمنان خود و تألیف قلوب آنان به واسطه خلق پسندیده و مهربانی نیکی مشهور است و در برابر بدی دشمنان به آنان احساس می‏کرد و به آنان کیسه زر می‏فرستاد که در آن هزار دینار بود و در مدینه منزل داشت تا این که «مهدی خلیفه عباسی» او را به بغداد فرا خواند و در بغداد به زندان انداخت و لکن شبی «علی بن ابیطالب» علیه‏السلام را در خواب دید که به او فرمود: «فهل عسیت إن تولیتم أن تفسدوا فی الأرضو تقطعوا أرحامکم» که تفصیل آن از «ابن‏خلکان» نقل گردید. «یافعی» در پایان می‏افزاید: «و له أخبار شهیرة و نوادر کثیرة»: «او را اخبار معروف و کلمات نغز و فصیح زیاد است».

پی نوشت ها:
[1] مرآة الجنان، ج 1، ص 394.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ تحقیق و نگارش داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir