علی بن عیسی اربلی

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی بن عیسی اربلی
«مناقب امام کاظم علیه‏السلام و فضایل و معجزات آشکار و دلایل و صفات نورانی‏اش و آثار نجابت و بزرگی‏اش همه، گواه بر این است که آن بزرگوار، قله‏ی شرف و اوج بزرگواری را برگزیده و تا آخرین مرحله‏ی امتیازات بالا رفته و به بلندترین درجه رسیده است. مرکب سیادت برای او کاملا رام شده و در بالاترین حد آن قرار گرفته است و بر غنائم بزرگی حاکم شده و ارزشمندترین آنها را در اختیار گرفته و برگزیده است:

ترکت و الحسن تأخذه‏
تصطفی منه و تنتجب‏

فانتقت منه محاسنه‏
و استزادت فضل ما تهب [1] .
اصول او سر کشیده تا به بالاترین مرتبه‏ی جلال رسیده و شاخه‏های آن به حدی وارسته است که کسی تا بدانجا نرسیده است، بزرگی و بزرگواری از تمام اطراف آن سرازیر و قطره‏های شرافت و مجد از کناره‏های آن می‏چکد.
از هر سو جویبارهای عظمت به سمت او سرازیر است و در وجود او سیلابهای بزرگی گرد آمده است. ابر ریزان، قطره‏ای از کرم او و دریای بی‏کران، جرعه‏ای از بخشش و عطای او است. و اهل محبت خالص، در شمار بردگان و خدمتگزاران او، ستاره‏ی شعری، آویخته به دست او است و راهی برای درخشش در مقابل او ندارد، بوستانها به خو و خصلتهای او مانند، در حالی که چشمه‏سار بوستانهای باران رسیده را، آرامشی نیست.
آن بزرگوار سپیده‏ای است در افق زمان، سپیده‏ها و روزهای روشن چیستند؟ او روشن‏تر از خورشید و ماه است - این مقایسه‏ی با خورشید و ماه، در حد توان گوینده است - بلکه او به خدا سوگند، که بالاتر از این اوصاف و ارجمندتر و والا نسب‏تر از این ویژگیها و فوق اینها است. چگونه ستایشها به حقیقت مقام او برسد و یا همت والا، به وصف افتخارات او می‏رسند و یا اسبان تیزتک قلم‏ها در مرغزارهای صفات او، به جولان درآیند و خیال و اوهام، در ذکر حالات او کارگر باشد؟! او فرو خورنده‏ی خشم و روزه‏دار شدت گرما است، عنصرش بزرگوار و عظمتش هم نو و هم از قدیم است و سیمای سروریش زیبا آفریده شده و به هر چه توصیف شود، سزاوار. پدرانش بزرگوار و فرزندانش گرامی، دینش استوار، و حقی است آشکار، و در برابر امر خدا توانا و امانتدار، گوهر فضیلتش گرانقدر، توصیف کننده‏اش نه دروغ می‏گوید و نه سوگند یاد می‏کند. در مراتب نیکی به مرتبه‏ای بی‏نظیر رسیده و من در این باره، نسبت به مقام او و پدران و فرزندانش سوگند یاد می‏کنم. بسا فضیلت والا و منقبتی که در عظمت شأن او بس. با این همه، نسبت به او این اوصاف کم هستند و هر مزیت و افتخار که بشمارند درباره‏ی ایشان صادق، و بر دیگران محال است. بزرگان به ایشان منسوبند و دانشمندان همه از آنان برخوردار و بزرگواران همه شاگردان آنان، ایشان راهنمایان به سوی خدایند. بنابراین از ایشان پیروی کن»[2] .

پی نوشت ها:
[1] یعنی: تو را با خوبیها و نیکی‏ها واگذاشتند تا هرچه خواهی از آنها برگیری و انتخاب کنی و تو خوبترین خوبها را گل‏چین کردی و خوبیها به لطف تو فضیلت بیشتری یافتند.
[2] کشف الغمه: ص 255.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام کاظم؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد حسین عطایی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir