یحیی بن سلیمان مازنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
یحیی بن سلیمان مازنی
ابن قولویه و ثقةالاسلام کلینی با ذکر سند از وی روایت کرده‏اند: حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام فرمود: هر که قبر پسرم علی را زیارت کند برای او نزد خدا مانند هفتاد حج مبرور پاداش است! عرض کردم: ثواب هفتاد حج؟ فرمود: آری و هفتاد هزار حج! عرض کردم: هفتاد هزار حج؟ فرمود: چه بسا حجی که قبول نگردد اما هر که او را زیارت نماید و یک شب نزد او به سر ببرد مانند کسی است که خدا را در عرش (به معنای صحیح آن) زیارت نموده است.
سپس فرمود: آری روز قیامت که فرا رسد چهار نفر از اولین و چهار نفر از آخرین بر عرش پروردگار هستند چهار نفر از اولین: نوح است و ابراهیم و موسی و عیسی علیهم‏السلام و چهار نفر از آخرین محمد و علی و حسن و حسین صلوات الله علیهم می‏باشند آن گاه میزان سنجش برقرار گردد پس هر که قبور امامان علیهم‏السلام را زیارت نموده باشد با ماست. آگاه باشید که والاترین زائران از لحاظ مرتبه زائران قبر پسرم علی علیه‏السلام خواهند بود [1] . همین جا بحث در حالات اصحاب حضرت را پایان می‏دهم. از ابحاثی که با زندگانی امام هفتم و امام هشتم ارتباط تام و خاصی دارد فتنه واقفه است که اکثرا از اصحاب حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام بودند و امامت آن حضرت را قبول داشتند اما امامت علی بن موسی الرضا علیه‏السلام را منکر شدند و اظهار می‏کردند که حضرت امام کاظم علیه‏السلام همان مهدی موعود است و از دنیا نرفته است. علت اظهار این مطلب طمع در مال دنیا بود زیرا اموالی از حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام نزد آنان گرد آمده بود برای اینکه آن اموال را به امام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام ندهند منکر فوت امام موسی بن جعفر علیهماالسلام شدند و گفتند: امام هفتم زنده است. از بیان فتنه آنان صرف‏نظر می‏نمایم اگر کسی مایل به تحقیق در این مورد باشد به کتاب‏هایی که در این باره نوشته شده مخصوصا کتاب «الغیبة» شیخ طوسی مراجعه نماید.

پی نوشت ها:
[1] کامل‏الزیارات، ص 307، ح 13؛ کافی، ج 4، ص 585، ح 4.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir