عبادت و تقوای امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادت و تقوای امام کاظم
امام موسی علیه‏السلام در خاندان پاکی و تقوا رشد کرده و در پایگاه عبادت و طاعت بزرگ شد. علاوه بر آن که از پدرانش، محبت به خدا و ایمان و اخلاص به او را به ارث برده بود، که تمام ائمه خود را قربانیان راه خدا نموده و تمام امکانات خود را در راه گسترش دین خدا و نابودی کلمه شرک و نفاق، صرف کرده بودند. بنابراین اهل بیت علیهم‏السلام، اساس تقوا و معدن ایمان و عقیده‏اند. اگر آنان نبودند، هیچ کسی خدا را پرستش نکرده و موحدی وجود نمی‏داشت. هیچ واجبی استوار نگشته و سنتی پایدار نمی‏ماند و هیچ دستور و فرمانی در اسلام اجرا نمی‏شد.
امام موسی بن جعفر علیهماالسلام، تمام انواع و اشکال تقوا را در خانه خود مجسم می‏دید، زیرا پدرش امام صادق علیه‏السلام - بنا به گفته مالک - از سه حال بیرون نبود: یا روزه‏دار، یا در حال نماز و یا مشغول ذکر خدا بود، مستمندان را غذا می‏داد و لباس می‏پوشاند، بقدری که برای خانواده خودش از خوراک و پوشاک چیزی نمی‏ماند [1] تمام اینها را سخاوتمندانه در راه خدا و تقرب به او انجام می‏داد. امام موسی علیه‏السلام تمام اینها را از پدرش دیده و با آنها خو گرفته و از مقومات ذاتی و عناصر شخصیت وی، شده بود. مورخان نقل کرده‏اند که آن بزرگوار عابدترین فرد زمان خود [2] بوده است، تا آن جا که ملقب به عبد صالح و زیور مجتهدان شد، زیرا هرگز چشم انسانی، در طاعت و عبادت، نظیر او را ندیده بود و ما نمونه‏ای از جلوه‏های طاعت و عبادت او را در این جا می‏آوریم:

پی نوشت ها:
[1] صفوة الصفوة: 2 / 98.
[2] جوهرة الکلام: ص 139.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام کاظم؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدحسین عطایی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir