قرآن خواندن

نوع اصطلاح :
عنوان :
قرآن خواندن
همه رفتارهای امامان الگوی دیگران است. همگان شیوه‏ی زندگی و دینی را باید از امامان که اندیشه و رفتارشان بی‏دغدغه است بیاموزند. امام کاظم علیه‏السلام که همانند دیگر امامان از صدای زیبا و دل‏انگیز بهره‏مند بود، زیباترین تلاوت را از قرآن داشت، و احسنهم صوتا بالقرآن. [1] . هنگامی که قرآن می‏خواند خود و شنوندگان گریه می‏نمودند، و کان اذا قرأ القرآن یبکی و یبکی السامعون. شبها را به نماز و تلاوت قرآن صبح می‏کرد، یحیی اللیل کله صلاة و قراءة للقرآن. [2] «هر شب را به نماز و قرائت قرآن شب زنده داری می‏نمود».
حضرت بیشترین اهمیت را به قرآن می‏دادند، کان احفظ الناس بکتاب الله. [3] قرآن را به گونه‏ای قرائت می‏نمود، همانند اینکه به مخاطب خویش هم اکنون خطاب می‏شود، فاذا قرأ فکانه یخاطب انسانا. [4] . این گونه با تفکر و اندیشه قرآن تلاوت نمودن و این گونه با خشوع در محضر کلام الله زانو زمین زدن و شب را تا به صبح تلاوت سخن خدا را داشتن چه تأثیری در روحیه شخص ایفا می‏کند؟! و شخص را تا کجا و تا کدامین مرتبه از مراتب ملکوت اوج و صعود می‏دهد؟! که قرآن نردبان و بالابر ترقی است. امام موسی بن جعفر علیه‏السلام می‏فرماید درجات بهشت به مقدار آیات قرآن است. به قاری گفته می‏شود: اقرأ وارق، [5] با خواندن قرآن می‏توانی مدارج صعود را بپیمایی. قرآن وسیله اوج و تکامل انسان است. ابوالحسن علیه‏السلام با این گونه تلاوت به اوج ملکوت پرواز می‏کند. امام کاظم علیه‏السلام می‏فرماید: حملة القرآن عرفاء اهل الجنة، [6] آنان که قرآن را به همراه دارند عرفا و اهل شناخت و دانشمندان بهشتیان هستند». این گونه تلاوت قرآن حضرت، اسوه و الگوی دیگران است که شیعیان و شیفتگان راهش از وی الگو بگیرند و همانند وی قرآن بخوانند تا قرآن در اعماق جان آنان نفوذ کند و روحیه آنان را تجلی بخشیده و دگرگون سازد.

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمة، ج 3، ص 24.
[2] الارشاد، ج 2، ص 235؛ اعلام الوری، ص 310؛ روضة الواعظین، ص 216.
[3] اعلام الوری، ص 310.
[4] اصول کافی، کتاب فضل القرآن باب فضل حامل القرآن، ح 10؛ بحار، ج 48، ص 111.
[5] همان.
[6] همان، ح 11.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir