اشک چشم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اشک چشم
خشوع بنده برابر عظمت خدا صعود وی را به دنبال دارد. انسان هنگامی که خود را در برابر عظمت معبود بی‏نهایت ناتوان می‏بیند، هنگامی که خویش را در بندگی معبود مقصر می‏بیند که از عهده بندگی و پرستش بر نیامده است، هماره خود را بدهکار دانسته و گناهکار می‏بیند. به معبود و مولای خود حق می دهد که بنده استحقاق عقوبت دارد. بنده تقصیر کار است. هر مقدار هم پرستش و عبادت کند حق بندگی به جا نیاورده است.
این گونه دیدگاه از بنده، خویشتن را طلبکار خدا نمی‏پندارد و در برابر خدا فروتن و خاضع می‏شود. این دیدگاه بنده را به درگاه خدای سبحان روانه می کند. از عظمت خدا و از تقصیر خویشتن عذر به درگاه می‏برد و به درگاه وی انابه کند. نگران خوف و خطرهایی که در اثر رفتار خویش در پیش رو دارد، باشد و به درگاه خدا و معبود خویش گریه و ناله کند و اشک چشمش جاری شود. در این راستا هر مقدار دیدن شفاف تر و بردش بیشتر باشد، عظمت معبود را بهتر در می‏یابد. خوف و خطرها را بهتر درک می‏کند؛ گریه و انابه‏اش بیشتر می شود. بدین خاطر فرزانگان بیشتر در اندیشه و از دیگران بیشتر لرزان و از عاقبت خویش بیشتر هراسانند. امام کاظم علیه‏السلام و کان یبکی من خشیة الله حتی تخضل لحیته بالدموع. [1] «آن مقدار گریه می‏نمود که محاسنش با اشک هایش تر می‏شد.» یصلی و اعضاؤه تضطرب و دموعه تجری. [2] «در هنگام نماز بدنش می لرزید و اشک هایش جاری می‏شد».

پی نوشت ها:
[1] الارشاد، ج 2، ص 231.
[2] اعلام الوری، ص 37؛ کشف الغمة، ج 3، ص 21.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir