روزه‏ داری‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
روزه‏ داری‏
روزه نقش مهم در تعالی روحی و فاصله گرفتن از وابستگی‏ها و خواهش‏های نفسانی دارد. روزه‏داری با خودداری از خواهش‏های نفسانی، پیروزی فطرت پاک انسان را بر طبیعت خشن و زیاده‏طلب خویش همراه دارد. روزه‏داری در نبرد سنگین فطرت و طبیعت انسانی به چیره شدن فطرت بر طبیعت کمک می‏نماید. روزه‏داری با کنترل خواهش‏های نفسانی، تعادل روحی و روانی در انسان ایجاد می‏نماید. به همین خاطر یک دوازدهم ایام سال را خدای سبحان برای بهره وری از ثمرات روزه‏داری لازم و واجب نموده است.
لیکن به لحاظ نقش مهم و محوری روزه در خودسازی انسان، فرزانگان و افراد بلند پایه به این مقدار بسنده نمی‏کنند، بلکه تلاش می‏کنند در هر فرصت ممکن از این روش بهره گیرند. رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نه تنها ماه رمضان بلکه سه روزه هر ماه و نیز شعبان را به طور پیوسته روزه‏دار بودند. [1] و نیز در بین ایام سال هماره از این فضیلت بهره می‏جستند. اینک در روش و سیره امام کاظم علیه‏السلام این فضیلت را مشاهده می‏کنیم که حضرت بیشتر روزها روزه‏دار، و شب‏ها شب زنده‏دار بودند، یصوم النهار فی اکثر الایام، یصوم فی النهار و یقوم فی اللیل، و یقع النهار متصدقا و صائما. [2] «بیشتر روزها روزه بودند. روزها، روزه‏دار و شب‏ها، شب زنده‏دار بودند. روزها هماره روزه‏دار و به امور اجتماعی و اقتصادی دیگران می‏پرداختند».

پی نوشت ها:
[1] وسائل، ج 7، ص 361، شماره 13920.
[2] الارشاد، ج 2، ص 240؛ کشف الغمة، ج 3، ص 5؛ اعلام الوری، ص 311.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir