نسب شفاف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نسب شفاف‏
نسب پاک و شفاف از افتخارات هر فرد و قبیله می‏باشد. امیرالمؤمنین علیه‏السلام در مورد نسب شفاف و پاک خویش به معاویه خطاب نمود، و لیس الصریح‏ کاللصیق، [1] «نسب شفاف مانند نسب علی علیه‏السلام مثل نسب معاویه که خود را به قریش چسبانده نیست. (معاویه از قریش نبوده است و خود را ملحق به قریش نموده بود.) نسب شفاف خویش را افتخار نمود». امام سجاد علیه‏السلام به تبار پاک خویش در برابر طاغوت و ستمگر چون یزید افتخار نمود، که أنا ابن محمد المصطفی ان ابن فاطمة الزهراء أنا ابن أمیرالمؤمنین علی علیه السلام. [2] امام صادق علیه‏السلام به تبار ابراهیمی خویش افتخار می‏کند، انا ابن ابراهیم خلیل الله. [3] . اینک نوبت عباسیان است که در مورد نسب سخن بگویند. عباسیان که بنی عم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بودند بر این انتساب افتخار می‏نمودند. لیکن اشتباهی که هارون نمود این بود که این انتساب را به رخ عترت آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم کشید. در محضر امام کاظم علیه‏السلام در کنار قبر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم رو به قبر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ایستاد و حضرت را این گونه خطاب کرد: السلام علیک یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم السلام علیک یا ابن العم.
به بنی عم بودن افتخار نمود. غافل از این که از فرزند فاطمه که جان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در آن دمیده است چه جوابی خواهد شنید. امام کاظم علیه‏السلام روبروی قبر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ایستاد و عرض کرد، السلام علیک یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم السلام علیک یا أبة. [4] . هارون عموزاده خطاب می‏کند، امام کاظم علیه‏السلام پدر خطاب می‏کند. با این گونه سلام امام کاظم علیه‏السلام، رنگ از رخسار هارون پرید. این رفتار امام کاظم علیه‏السلام هارون را تا ابد شرمنده ساخت و کینه حضرت در قلب پلید هارون شعله ور شد تا به قتل فرزند فاطمه علیه‏السلام منجر شد.
شخص فرصت طلبی چون نفیع الانصاری، به طعن از حضرت پرسید، من انت. «تو کیستی». امام در جواب فرمود: ان کنت ترید النسب فأنا ابن محمد حبیب الله ابن اسماعیل ذبیح‏الله ابن ابراهیم خلیل‏الله. [5] «اگر نسب مرا سراغ می‏گیری من فرزند محمد حبیب‏الله و فرزند اسماعیل ذبیح‏الله و فرزند ابراهیم خلیل‏الله می‏باشم».

اشتباه دیگر!
هارون از امام کاظم علیه‏السلام پرسید مگر ما از یک تبار نیستیم؟ چگونه شما بر ما برتری دارید؟ امام در جواب هارون فرمود: چرا ما و شما از یک تباریم لیکن آیا اگر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم دختر تو را خواستگاری کند به وی دختر می‏دهی؟ هارون که از عاقبت ماجرا بی‏خبر است، گفت آری افتخار می‏کنیم به رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم دختر بدهیم. آنگاه امام کاظم علیه‏السلام فرمود لیکن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم از ما دختر خواستگاری نمی‏کند و ما به وی دختر نمی‏دهیم! چون ما فرزند رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هستیم و شما فرزند رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نیستید، ولدنی و لم یلدک. [6] یعنی‏ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم پدر دختران ما است و دختران ما بر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم محرمند. این در حالی است که دختران شما محرم نیستند. (شما عموزادگان ناخلفی بیش نیستید)!

پی نوشت ها:
[1] نهج البلاغه، نامه 17، ص 281. در مورد نسب معاویه به کتاب «امام علی علیه‏السلام الگوی زندگی» ص 84 و 85 مراجعه شود.
[2] کافی باب مولد ابی عبدالله، ح 2؛ تاریخ بغداد، ج 13، ص 32.
[3] احتجاج، ج 2، ص 393، کامل الزیارات، ص 56.
[4] تاریخ بغداد، ج 13، ص 32.
[5] مناقب، ج 4، ص 341...
[6] عیون اخبار الرضا علیه‏السلام، ج 1، ص 80؛ سبائک الذهب، ج 2، ص 334.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir