مظهر خیر

نوع اصطلاح :
عنوان :
مظهر خیر
انسان پر خیر و برکت در هر جا باشد از برکات وی دیگران نیز بهره می‏برند. مسیح علیه‏السلام در معرفی خود این گونه سخن گفت: کنت مبارکا أینما کنت؛ [1] «هر کجا باشم، با یمن و برکت هستم».
هر انسانی دو دست دارد. دست، مظهر خیر و برکت است. و چون دست راست بیش از دست چپ در انجام کار خیر نقش ایفا می‏کند «یمین»، یعنی‏ با برکت نامیده می‏شود. ریشه یمین از یمن یعنی خیر و برکت است. انسان مؤمن چون منشأ برکت و خیرات است هر دو دست وی یمن و با برکت است. دوستان در راه خدا، هر دو دست آنان دست راست است، از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این گونه رسیده: المتحابون فی الله... کلتا یدیه یمین. [2] . اینک صادق آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم در معرفی فرزند با فضیلت خویش ابوابراهیم می‏فرماید صاحب ابن منصب یعنی امامت هر دو دستش یمین است. یعنی وجودش در هر کجا که باشد خیر و برکت است؛ صاحب هذا الامر کلتا یدیه یمین [3] موسی بن جعفر مظهر خیر و برکت است؛ یمین و شمال و امام و خلف... همه شؤون وی برکت است.

پی نوشت ها:
[1] مریم، 31.
[2] بحار، ج 7، ص 195.
[3] قرب الاسناد، ص 309؛ بحار، ج 48، ص 119.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir