جذب نیروهای اردوگاه دشمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
جذب نیروهای اردوگاه دشمن
ماجرای دیگر، انقلاب روحی خواهر سندی بن شاهک بر اثر آشنایی با امام است. نوشته‏اند که وقتی امام کاظم علیه‏السلام نزد سندی بن شاهک زندانی بود، خواهرش از وی خواست مسئولیت زندان بانی امام به او سپرده شود. ابن شاهک با درخواست خواهرش موافقت کرد و او را زندان بان امام کرد. زمانی نگذشت که امام کاخ‏های باوری‏های دروغین آن زن را از ریشه فرو پاشاند و او شیفته بزرگواری امام شد. خطیب بغدادی می‏نویسد: «عمار بن ابان گوید: وقتی ابوالحسن موسی بن جعفر علیه‏السلام نزد سندی بن شاهک زندانی بود، خواهرش که زنی خادمه بود، از او درخواست کرد زندانبان امام شود. سندی با درخواست او موافقت کرد. [از آن پس] او عهده دار خدمت گزاری امام در زندان شد. بنا بر حکایت آن زن، وقتی [امام] نماز عشا را ادا می‏کرد، تا نیمه‏های شب به ذکر و دعا می‏پرداخت. آنگاه نماز شب می‏خواند تا اینکه سپیده‏دم نماز صبح می‏گزارد و پس از آن تا طلوع آفتاب ذکر می‏گفت. پس از آن تا چاشت می‏نشست. آن گاه مسواک می‏زد، غذا می‏خورد و سپس تا اذان ظهر می‏خوابید. هنگام ظهر بیدار می‏شد، وضو می‏ساخت و تا نماز عصر مشغول نماز خواندن بود. سپس رو به قبله ذکر می‏گفت تا نماز مغرب. آنگاه نمازهای مستحبی بین مغرب و عشا را به جای می‏آورد. این برنامه همیشگی او بود. از آن پس، خواهر سندی پیوسته می‏گفت: ناکام باد مردمی که خار راه او گشتند.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ بغداد، ج 13، ص 32؛ سیرالأعلام النبلاء، ج 6، ص 18.

منبع: امام کاظم از دیدگاه اهل سنت؛ علی اصغر قربانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir