گذشت

نوع اصطلاح :
عنوان :
گذشت
آورده‏اند وقتی آزار می‏شد یا پشت سرش بدگویی می‏کردند، همین که خبردار می‏شد، به جای واکنش منفی، کیسه‏ای پر از زر و سیم برای آزار رسان می‏فرستاد. [1] ابن جوزی در صفة الصفوه نوشته است: «کریم، حلیم و با گذشت بود.» [2] .
ابن طلحه نیز در کتاب مطالب السؤول می‏نویسد: «اگر کسی در حق او کار ناپسندی مرتکب می‏شد، با احسان خود به او پاسخ می‏داد. با کسانی که به او جنایت می‏کردند، گذشت داشت و چون با گذشت بود، به «کاظم؛ فرو خورنده خشم» معروف شد.» [3] .
البته احسان به توهین کنندگان، به آگاهی و ناآگاهی آنان بستگی داشته است. گروهی به امام جسارت می‏کردند، ولی امام را نمی‏شناختند. امام، نه تنها از این گروه می‏گذشت، بلکه فراتر از آن، بدی‏های آنها را با احسان و هدیه پاسخ می‏داد و آنها را شرمنده می‏کرد. گروهی دیگر، با علم و انگیزه و با وجود شناخت امام، به ایشان توهین می‏کردند. بدیهی است احسان به این افراد معنا نداشت و امام تنها از آنان می‏گذشت.

پی نوشت ها:
[1] تاریخ بغداد، ج 13، ص 31؛ تهذیب الکمال، ج 29، ص 43؛ سیراعلام النبلاء، ج 6، ص 271.
[2] صفة الصفوه، ج 1، ص 399.
[3] مطالب السؤول، ص 83.

منبع: امام کاظم از دیدگاه اهل سنت؛ علی اصغر قربانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما 1385.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir