سخاوت

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخاوت
خطیب بغدادی می‏نویسد: «[امام کاظم] با سخاوت و کریم بود. اگر با خبر می‏شد کسی از او بدگویی کرده است، کیسه‏ای شامل هزار دینار برای او می‏فرستاد. [همیشه] کیسه‏هایی به مبلغ دویست، سیصد تا چهار صد دینار میان نیازمندان مدینه تقسیم می‏کرد. هدایای موسی بن جعفر علیه‏السلام چنان بود که افراد بی‏نیاز می‏شدند.» ابن حجر نوشته است: « [موسی بن جعفر علیه‏السلام] خداپرست‏ترین، داناترین و سخی‏ترین مردم زمان خود بود.» [1] . علامه مناوی در الکواکب الدریه [2] و ابن صبان در اسعاف الراغبین [3] نوشته‏اند: «خداپرست‏ترین مردم زمان خویش و از بزرگ‏ترین دانشمندان و با سخاوت‏ترین بود.» علامه یافعی یمنی نیز در مرآة الجنان آورده است: «[او] با سخاوت و کریم بود.» [4] شمس الدین ذهبی نیز می‏نویسد: «صالح، خداپرست، بخشنده، بردبار و دارای قدر و منزلت فراوان بود.» [5] .


پی نوشت ها:
[1] الصواعق المحرقه، ص 203.
[2] الکواکب الدریه، ج 1 ص 172.
[3] اسعاف الراغبین، ص 247.
[4] شیخ عبدالله یافعی، مرآة الجنان، هند، حیدر آباد،ج 1، ص 394.
[5] العبر فی خبر من غبر، ج 1ص 221.

منبع: امام کاظم از دیدگاه اهل سنت؛ علی اصغر قربانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir