سخاوت و کرم امام

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخاوت و کرم امام
امام کاظم علیه‏السلام به قدری سخی و بخشنده بود که هرگز کمتر از 300 یا 400 دینار به فقرا کمک نمی‏کرد؛ به گونه‏ای که سخاوت آن حضرت ضرب‏المثل گردید. [1] .
بستگانش همواره می‏گفتند: « شگفتا از کسی که کیسه پول موسی بن جعفر به او برسد و او از اندکی آن شکایت نماید! » نقل است که یکبار فقیری نزد آن حضرت آمد و پس از اظهار تهیدستی گفت: « اگر صد درهم داشتم و با آن کاسبی می‏کردم از تنگدستی نجات میافتم. » امام علیه‏السلام با چهره‏ای بشاش و خندان فرمود: « من از تو سؤالی می‏پرسم، اگر پاسخ دادی، ده برابر آن را به تو خواهم داد. » فقیر گفت: « بپرس مولای من! » امام علیه‏السلام فرمود: « اگر بنا باشد تو در دنیا آرزویی کنی، چه آرزویی خواهی کرد؟ »
فقیر گفت: « آرزو می‏کنم به ادای حقوق برادران دینی، توفیق یابم، و برای حفظ جان آن‏ها از خطر دشمن، قانون تقیه را رعایت کنم. » امام علیه‏السلام فرمود: « چرا دوستی ما خاندان را آرزو نمی‏کنی؟ » فقیر گفت: « زیرا الحمدلله این خصلت را دارا هستم. و آن را آرزو کردم که ندارم. » امام علیه‏السلام فرمود: « پاسخ نیک دادی » و آنگاه دو هزار درهم (بیست برابر خواسته او »، به فقیر داد و در ضمن او را در چگونگی استفاده بردن از این پول‏ها هدایت و ارشاد فرمود.

پی نوشت ها:
[1] امام (ع) اینگونه با کمک‏های سرشار خود، در واقع یک زندگی را بر پا می‏نمود تا فقیر بار دیگر به کمک دیگران نیازمند نشود.
[2] .
[2] انوار البهیه، محدث قمی، ص 292.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir