کار در مزرعه

نوع اصطلاح :
عنوان :
کار در مزرعه
علی بن حمزه گوید:
حضرت امام موسی بن جعفر علیه‏السلام را در مزرعه خود دیدم که به زحمت کار می‏کرد و بسیار عرق کرده بود. عرض کردم: « فدایت شوم! خدمتکاران و غلامان تو نیستند که خود متحمل این کار سخت شده‏اید؟ » فرمود: « آن کس که از من و پدرم بهتر بود در زمین کار کرده است. رسول خدا و امیرمؤمنان و تمام پدران من به دست خود در زمین زراعتی خویش کار کرده‏اند و این کار پیغمبران و اوصیای ایشان و صالحان و پاکان بوده است.
چه چیز لذت بخش‏تر از این است که آدمی بتواند آبی تهیه کند و به دست خود محصولی به دست آورد و از آن به خویشاوندان و دوستانش انفاق نماید. » آنگاه فرمود: « چون میوه درختان رسید ابتدا سهم خدمتکاران و کارگران را که زحمت پرورش آن را کشیده‏اند بدهید و بعد به شکرانه نعمت، به خویشاوندان و ارحام و دوستان خود بدهید و آنگاه مازاد آن را بفروشید و زکات آن را بدهید، تا خداوند به محصول شما برکت دهد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] عمادزاده، زندگانی امام موسی بن جعفر (ع)، ج 2، ص 23.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir