خوف خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
خوف خدا
حضرت امام موسی بن جعفر علیه‏السلام همواره نماز شب خود را به نماز صبح متصل می‏کرد، سپس تا طلوع خورشید، به تعقیب نماز اشتغال داشت و بعد به سجده می‏رفت، و سر از سجده برنمی‏داشت تا نزدیک ظهر می‏رسید و بسیار دعا می‏کرد. به خصوص این دعا را بسیار تکرار می‏کرد:
« اللهم انی اسئلک الراحة عند الموت، و المغفرة بعد الموت و العفو عند الحساب »
« خدایا! از درگاهت راحتی هنگام مرگ، آمرزش پس از مرگ و بخشش هنگام حسابرسی را درخواست می‏کنم. »
نیز روایت شده:
آن حضرت روزی وارد مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در مدینه شد. در اول شب به سجده رفت. شنیده شد که در سجده می‏فرمود:
« عظم الذنب من عبدک، فلیحسن العفو من عندک، یا اهل التقوی و المغفرة. »
« گناه از بنده‏ات بزرگ و فراوان صادر شده است. پس عفو از پیشگاهت نیکو و زیبا خواهد گردید. ای سزاوار پرهیزکاری و آمرزش. »
آن قدر این دعا را تکرار فرمود تا صبح شد. [1] .
و نیز روایت شده که: امام کاظم علیه‏السلام آن قدر از خوف خدا گریست که محاسنش از اشک دیدگان تر می‏شد، و هنگامی که آیات قرآن را می‏خواند، محزون می‏شد و گریه می‏کرد و شنونده‏ها آن چنان تحت تأثیر تلاوت قرآن آن حضرت قرار می‏گرفتند که بی‏اختیار گریه می‏کردند. [2] . از شگفتی‏ها این که امام کاظم علیه‏السلام می‏فرمود:
« انی استغفر الله فی کل یوم خمسة آلاف مرة. »
« من در روز پنج هزار مرتبه از پیشگاه خداوند، استغفار و طلب آمرزش می‏کنم. » [3] . در فرازی از صلوات‏نامه امام کاظم علیه‏السلام در شأن عبادات، گریه‏ها و سجده‏های طولانی آن حضرت چنین آمده: « الذی یحیی اللیل بالسهر الی السحر بمواصلة الاستغفار، حلیف السجدة الطویلة، و الدموع الغریزة، و المناجاة الکثیرة و الضراعات المتصلة. » « آن امام معصومی که شب تا سحر بیدار بود و پیوسته استغفار می‏کرد، همدم سجده‏های طولانی و سرشک‏های فراوان و مناجات بسیار و زاری‏های پشت سر هم. » [4] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب آل ابی‏طالب، ابن‏شهر آشوب، ج 4، ص 318.
[2] اعیان الشیعه، سید محسن امین عاملی، ج 2، ص 7.
[3] بحارالانوار، ج 48، ص 119.
[4] مفاتیح الجنان، حالات امام کاظم (ع)
نکته: باید توجه داشت که اقرار ائمه اطهار علیهم‏السلام به گناهان و طلب آمرزش از خدا، از باب یاد دادن شیوه دعا کردن به بندگان است وگرنه از امامان معصوم علیهم‏السلام هرگز گناهی سر نمی‏زند.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir