سجده ‏های طولانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سجده ‏های طولانی
روایت شده: آن حضرت، نماز شب را می‏خواند، و آن را به نماز صبح متصل می‏کرد، سپس تا طلوع خورشید، به تعقیب نماز اشتغال داشت و بعد به سجده می‏رفت، و سر از سجده برنمی‏داشت تا نزدیک ظهر فرامی‏رسید و بسیار دعا می‏کرد به خصوص این دعا را بسیار تکرار می‏کرد: اللهم انی اسئلک الراحة عند الموت، و العفو عند الحساب: «خدایا! از درگاهت، استراحت هنگام مرگ، و عفو هنگام حسابرسی را درخواست می‏کنم.» روایت شده: آن حضرت روزی وارد مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله در مدینه شد، در اول شب به سجده رفت، شنیده شد که در سجده می‏گفت: عظم الذنب من عبدک، فلیحسن العفو من عندک، یا اهل التقوی و یا اهل المغفرة: «گناه از بنده‏ات بزرگ شد، پس عفو از پیشگاهت، نیکو و زیبا خواهد گردید، ای سزاوار پرهیزکاری و آمرزش.» این دعا را مکرر گفت، تا صبح شد [1] .
نیز روایت شده: امام کاظم علیه‏السلام آن قدر از خوف خدا می‏گریست که محاسنش از اشک چشمش خیس می‏شد، و هنگامی که آیات قرآن را می‏خواند، محزون می‏شد و گریه می‏کرد، و شنونده‏ها آن چنان تحت تأثیر تلاوت قرآن آن حضرت می‏شدند که بی‏اختیار گریه می‏کردند [2] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب آل ابیطالب، ج 4، ص 318 - امامان (ع) با اینکه هرگز گناه نمی‏کردند، اقرار آنها به گناه، در دعای فوق و دعاهای دیگر را می‏توان از جهات مختلف توجیه کرد:
الف: حسنات نیکان، گناهان مقربان است، زیرا کوچکترین عدم توجه مقربان از خدا، در نزد آنها، گناه است.
ب: اعتراف آنها به گناه، کنایه از کوچک بودن مقامشان در برابر عظمت خدا است، و یک نوع تذلل و کوچک شمردن است.
ج: این گونه دعا کردن معصومین (ع)، به عنوان یاد دادن شیوه دعا کردن، به بندگان است.
د: گناه در این موارد، به معنی فقر ذاتی است که در علم کلام به عنوان «امکان ذاتی» همه مخلوقات، یاد می‏شود.
ولی وجه اول و دوم مناسبتر به نظر می‏رسد.
[2] اعیان الشیعه، ج 2، ص 7.

منبع: نگاهی بر زندگی امام کاظم؛ محمد محمدی اشتهاردی، نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir