اخلاق نیک امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اخلاق نیک امام کاظم
در مدینه شخصی از بستگان عمر بن خطاب با امام صادق علیه‏السلام دشمنی می‏کرد و به طور مکرر با کمال گستاخی از آن حضرت و خاندان رسالت بدگویی می‏نمود، چند نفر از یاران امام کاظم علیه‏السلام به آن حضرت عرض کردند: «به ما اجازه بده تا این نامرد تبهکار را سر به نیست کنیم.» امام کاظم علیه‏السلام آنها را به شدت از این کار برحذر داشت و سپس فرمود: او اکنون کجاست؟ گفتند: در فلان مزرعه مشغول کشاورزی است، امام بر مرکب خود سوار شد و به سراغ او رفت، وقتی به مزرعه او رسید، او با ناراحتی فریاد زد: «آهای! کشت و کار ما را پامال نکن.»
امام کاظم علیه‏السلام همچنان به طرف او رفت، وقتی به او رسید، به او فرمود: خسته نباشی، سپس با چهره‏ای خندان احوال او را پرسید و فرمود: تاکنون چقدر در این مزرعه خرج کرده‏ای؟ او گفت: «صد دینار.» امام کاظم: امیدداری چقدر محصول برداری؟ او گفت: علم غیب ندارم.
امام کاظم: من می‏گویم، چقدر امید داری برداشت کنی؟ او گفت: امیدوارم 200 دینار برداشت نمایم. امام کاظم علیه‏السلام کیسه‏ای که محتوی 300 دینار بود به او داد و فرمود: این را بگیر و خداوند آنچه را که امید برداشت از این مزرعه داری به تو بدهد.
آن شخص گستاخ، در برابر حسن اخلاق امام کاظم علیه‏السلام آن چنان تحت تأثیر قرار گرفت که همان لحظه به عذرخواهی پرداخت، و ملتمسانه از آقا خواست که او را ببخشد. امام کاظم علیه‏السلام در حالی که با لبخند خود، نشان می‏داد که او را بخشیده از آنجا گذشت، چند روزی نگذشت که اصحاب امام کاظم علیه‏السلام دیدند آن مرد عمری در مسجد به محضر امام آمد، با کمال خوشرویی به امام نگریست و گفت: الله اعلم حیث یجعل رسالته: «خداوند آگاهتر است که رسالتش را در وجود چه کسی قرار دهد؟» (انعام / 124)
یاران دیدند برخورد آن مرد گستاخ و خشن، به طور کامل عوض شده، بار دیگر امام را ستود و سؤالاتی کرد و امام پاسخ او را داد، و او رفت. امام کاظم علیه‏السلام هنگام بازگشت به خانه، به اصحاب فرمود: «این همان شخص بود که شما از من اجازه می‏خواستید تا او را بکشید، اینک می‏پرسم کدام یک از این دو راه بهتر بود؟ آنچه شما می‏خواستید، یا آنچه من انجام دادم؟ من با دادن اندکی پول کارش را سامان دادم و روانش را اصلاح نمودم؟» [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعیان الشیعه، ج 2، ص 7 - اعلام الوری، ص 296.

منبع: نگاهی بر زندگی امام کاظم؛ محمد محمدی اشتهاردی، نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir