ارزش کار و کشاورزی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش کار و کشاورزی
یکی از اصحاب و راویان حدیث، به نام علی فرزند ابوحمزه بطائنی حکایت کند:
روزی از روزها جهت دیدار و ملاقات حضرت ابوالحسن، امام موسی کاظم علیه السلام حرکت کردم، حضرت را در زمین کشاورزی، در حالتی یافتم که مشغول کار و تلاش بود و عراق از بدن مبارکش سرازیر گشته بود. بسیار تعجب کردم و اظهار داشتم: یا ابن رسول الله! من فدای شما گردم، مردم کجا هستند تا مشاهده کنند که شما این چنین در این گرمای سوزان مشغول کار هستی و تلاش و فعالیت می‏نمائی. امام علیه‏السلام لب به سخن گشود و فرمود: ای علی! آنهائی که از من بهتر و برتر بوده اند، به طور مرتب کوشش و تلاش داشته‏اند و هر کدام به نوعی کار می‏کرده اند. عرض کردم: منظور شما چه کسانی هستند؟ حضرت در پاسخ فرمود: منظورم رسول الله، امیرالمؤمنین و دیگر پدرانم - صلوات الله علیهم اجمعین - می‏باشند، که با دست خود کار و تلاش می‏کرده اند. سپس امام موسی کاظم علیه‏السلام ضمن فرمایشات خود افزود: و این نوع کار و تلاشی را که من مشغول انجام آن هستم و تو مشاهده می‏کنی، پیامبران مرسل الهی و نیز پیامبران غیر مرسل همه شان به آن اشتغال داشته اند و به وسیله آن تلاش و امرار معاش می‏کرده اند. و همچنین بندگان صالح خداوند متعال همه در تلاش و کوشش می‏باشند [1] .

پی نوشت ها:
[1] عوالی اللئالی: ج 3، ص 200، ح 22.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir