حمزه

نوع اصطلاح :
عنوان :
حمزه
حمزة بن موسی با کنیه «ابوالقاسم» مردی دانشمند، صاحب فضل، بلند مرتبت و مقبول و موجه نزد عامه و خاصه بود. وی - بنا به نقلی - همراه برادرش حضرت امام رضا (ع) رهسپار خراسان شد و در خدمت آن حضرت و مطیع اوامر او بود. [1] .
منابع تاریخی، چگونگی درگذشت و محل دفن او را مختلف ذکر کرده‏اند؛ در پاره‏ای مآخذ آمده است که وی به هنگام هجرت به ایران به دست عوامل مأمون به شهادت رسید. [2] محل دفن او بین اصطخر شیراز، سیرجان، تبریز، ری و قم مردد است. بنابر نقل نجاشی زمانی که حضرت عبدالعظیم در ری بود پنهانی به زیارت قبری می‏رفت - که هم اکنون در نزدیکی قبر اوست - و می‏گفت: این قبر مردی از فرزندان موسی بن جعفر (ع) است. [3] علامه مجلسی نیز این احتمال را تقویت کرده است. [4] ولی صاحب مجدی قبر او را در اصطخر شیراز می‏داند. [5] .
«ابن عنبه» قبری را که در شیراز است متعلق به فرزندش «علی بن حمزه» می‏داند و از «لب الانساب» نقل می‏کند که قبر حمزه در سیرجان است. [6] در قم نیز مزاری است که به «شاهزاده حمزه» معروف است و ظاهر سخن صاحب تاریخ قم این است که این بزرگوار همان حمزة بن موسی (ع) است. [7] .

پی نوشت ها:
[1] اعیان الشیعه، ج 6، ص 251.
[2] همان.
[3] رجال النجاشی، ص 248.
[4] ر. ک: بحارالانوار، ج 48، ص 313.
[5] ر. ک: بحارالانوار، ج 48، ص 258 (پانوشت).
[6] ر. ک: عمدة الطالب، ص 228.
[7] ر. ک: منتهی الامال، ج 2، ص 235.

منبع: زندگانی امام کاظم؛ علی رفیعی، سید محمد حسینی؛ مؤسسه فیض کاشانی چاپ اول 1374.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir