عباس بن موسی بن جعفر

نوع اصطلاح :
عنوان :
عباس بن موسی بن جعفر
مرحوم شیخ صدوق در کتاب «عیون‏اخبارالرضا علیه‏السلام» و کلینی در «کافی» وصیتی را از امام کاظم علیه‏السلام نقل نموده‏اند: در ذیل آن وصیتنامه آمده است که عباس بن موسی با برادرش امام رضا علیه‏السلام به نزاع برخاسته و نزد قاضی درباری از حضرت شکایت نموده و حضرت با اخلاق با وی برخورد نموده است [1] و این موضوع دلالت دارد که عباس بن موسی آن گونه که از این خانواده انتظار می‏رود نبوده است و الله العالم.
و جناب سید العلماء و الفقهاء، سید مهدی قزوینی در مزار کتاب «فلک‏النجاة» فرموده: دو قبر از اولاد ائمه علیهم‏السلام در حرم امام موسی کاظم علیه‏السلام مشهور است و از اولاد آن حضرت می‏باشند ولی معروف نیستند.
و بعضی گفته‏اند یکی از آن دو قبر، قبر عباس، پسر امام موسی علیه‏السلام است که درباره وی مذمت شده. ولی مرحوم آیت الله العظمی خوئی از نسخه‏ای از کتاب شیخ طوسی وثاقت وی را نقل نموده و به روایت صدوق و کلینی اشاره نموده و فرموده: وثاقت عباس بن موسی ثابت نیست زیرا در همه نسخ رجال شیخ آن جمله وجود ندارد و در عین حال نمی‏توان به انحراف عباس جزم پیدا نمود زیرا روایت صدوق و کلینی هر دو از جنبه سند ضعیف می‏باشند [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 48، ص 280؛ کافی، ج 1، ص 319 - 316.
[2] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 9، ص 246.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir