حسین بن موسی الکاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسین بن موسی الکاظم
معروف به سید علاءالدین حسین. مرحوم بحرالعلوم و سلطان الواعظین در شرح حال او نوشته‏اند: جناب سید علاءالدین حسین فرزند دیگر حضرت امام موسی الکاظم علیه‏السلام که با برادر بزرگوارش به شیراز آمدند و در گوشه‏ای پنهان، و شب و روز به عبادت مشغول شدند. در آن نزدیکی قتلغ خان را باغی وسیع بود، روزی حضرت در گوشه‏ای از آن باغ تفریح می‏نمود که آن حضرت را شناختند همانجا شهیدش کردند در حالی که قرآن در دست مبارکش بود زیر خاک پنهان گردید. سال‏ها گذشت و قتلغ خان مرد و آن باغ خراب شد. اثری از آن سید بزرگوار ظاهر نبود تا در زمان صفویه در این باغ خرابه ساختمان می‏ساختند، جسد خون‏آلود جوان مقتولی تر و تازه از زیر خاک نمایان شد، گویی او را تازه کشته‏اند در حالتی که در یک دستش قرآن مجید و در دست دیگرش شمشیر و صحیح و سالم بود. با علامت و قراینی که در دست داشتند فهمیدند بدن مبارک جناب سید علاءالدین حسین فرزند شهید موسی بن جعفر علیهماالسلام است. در آن باغ او را دفن نمودند و قتلغ خان (این قتلغ خان غیر از آن قتلغ خان جنایت‏کار است که حضرت سید علاءالدین حسین را به شهادت رسانده) بر قبر او بقعه‏ای ساخت. بعد از مدت‏ها میرزا علی مدنی از مدینه به زیارت امام‏زادگان معظم آمد چون صاحب ثروت بسیار بود بنایی عالی بر قبر آن بزرگوار گذارد، املاک و باغات بسیاری خرید و بر آن بقعه مبارکه وقف نمود و بعد از فوت، خودش را هم در همان آستانه مقدسه دفن نمودند و در زمان شاه اسماعیل مرحوم مرمت زیبایی بر آن قبر شد که تاکنون مزار عموم اهالی فارس و مورد توجه آنها می‏باشد [1] .

پی نوشت ها:
[1] تحفة العالم فی شرح خطبة المعالم، ج 2، ص 33 - 31؛ شب‏های پیشاور، ج 1، ص 133 و 134.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir