حمزة بن موسی الکاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
حمزة بن موسی الکاظم
وی سیدی جلیل الشأن بوده و در نزدیک شاهزاده عبد العظیم علیه‏السلام قبری است با بقعه عالیه، منسوب به او و زیارتگاه همه‏ی مردم است.
و در روایت نجاشی است: زمانی که حضرت عبد العظیم در ری مخفی بود، روزها روزه می‏داشت و شب‏ها به نماز می‏ایستاد. مخفیانه بیرون می‏آمد، و زیارت می‏کرد قبری را که در مقابل قبر اوست، و می‏گفت: این قبر مردی از فرزندان امام موسی علیه‏السلام است [1] .
علامه مجلسی رحمه الله در «تحفةالزائر» فرموده: قبر شریف امامزاده حمزه، فرزند حضرت موسی علیه‏السلام، نزدیک قبر حضرت عبد العظیم است. ظاهرا همان امامزاده باشد که حضرت عبد العظیم او را زیارت می‏نموده، و باید آن مرقد منور را هم زیارت نمود. این یکی از اقوال در محل دفن و قبر آن بزرگوار است. قول دوم: از صاحب کتاب «المجدی» نقل شده که گفته: حمزة بن امام موسی علیه‏السلام، مکنی به ابوالقاسم است و قبرش در اصطخر شیراز، معروف و مشهور، و محل زیارت نزدیک و دور است. از تاریخ عالم‏آرا نقل است که گفته: نسب سلسله‏ی جلیله‏ی صفویه، به حضرت حمزة بن موسی علیه‏السلام منتهی می‏شود. مدفن آن امامزاده در قریه‏ای از قرای شیراز است. سلاطین صفویه برای وی بقعه‏ای عالیه بنا نموده‏اند، و موقوفات زیاد قرار داده‏اند. قول سوم: و در ترشیز نیز قبری است که جمعی اعتقاد دارند قبر حمزة بن موسی الکاظم علیه‏السلام است. قول چهارم: در بلده طیبه قم، زیارتگاهی است معروف به شاهزاده حمزه، و به جلالت قدر معروف است. اهل این شهر اعتقاد تمامی به او دارند، و در احترام و اکرام او بسیار می‏کوشند. از برای او صحن و قبه و بارگاهی است. و از کلام صاحب تاریخ قم معلوم می‏شود که این بزرگوار همان حمزة بن موسی علیه‏السلام است.

پی نوشت ها:
[1] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 10، ص 46.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir